Łotewscy nacjonaliści czwartą siłą

Łotewskie Zjednoczenie Narodowe uzyskało czwarty wynik we wczorajszych wyborach parlamentarnych. Nacjonalistów w Saeimie reprezentować będzie trzynastu posłów, a więc o czterech mniej niż w poprzedniej kadencji, przy czym zamierzają oni ponownie rozmawiać na temat utworzenia koalicji centroprawicy mającej nie dopuścić do władzy prorosyjskich socjaldemokratów.

Ogółem na Zjednoczenie Narodowe (Nacionālā Apvienība NA) zagłosowało dokładnie 92,963 osób, czyli 11,01 proc. wszystkich biorących udział w sobotnich wyborach parlamentarnych, co przełożyło się na uzyskanie przez partię 13 mandatów w Saeimie . Tym samym łotewscy nacjonaliści uzyskali prawie 60 tysięcy mniej głosów niż przed czterema laty i stracili cztery mandaty parlamentarne.

Ugrupowanie już zapowiedziało, że jest gotowe rozmawiać na temat utworzenia nowej koalicji wyborczej, jednak nie zamierza negocjować ze zwycięską Socjaldemokratyczną Partią „Zgoda”, która reprezentuje interesy licznej na Łotwie mniejszości rosyjskiej. W minionej kadencji NA współtworzyło centroprawicowy gabinet Mārisa Kučinskisa, tym niemniej zdaniem lidera nacjonalistów Raivisa Dzintarsa żadna z partii nie zyskała obecnie takiego poparcia, aby stać się „języczkiem u wagi” podczas negocjacji koalicyjnych.

Oprócz wspomnianej „Zgody” oraz nacjonalistów, w nowej kadencji łotewskiego parlamentu zasiądą przedstawiciele pięciu innych ugrupowań, przy czym trzy z nich po raz pierwszy przekroczyły próg wyborczy.

Źródło: Jaunas.lv.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s