Kolejne odejścia z Jobbiku

Wiceprezes węgierskiego Jobbiku János Volner został wykluczony z partii, a wraz z nim opuściło ją również dwóch parlamentarzystów. Powodem był jego sprzeciw wobec zacieśniania współpracy nacjonalistów z zielono-liberalnym ugrupowaniem Polityka Może Być Inna oraz innymi przedstawicielami lewicowej opozycji.

Volner będący przez lata jedną z twarzy Jobbiku miał wysłać list do władz, w którym skrytykował cichą współpracę z lewicową Koalicją Demokratyczną (DK), a także zacieśnianie kooperacji ze wspomnianą partią Polityka Może Być Inna (LMP). Treść jego uwag dość szybko przedostała się do mediów wspierających rządzącą Węgrami centroprawicę, co nie spodobało się kierownictwu nacjonalistów.

Jobbik ogłosił więc, że Volner został wykluczony z frakcji parlamentarnej partii, dlatego też zgodnie z przysięgą złożoną podczas inauguracji prac Zgromadzenia Narodowego, powinien on zrezygnować ze swojego mandatu. Władze ugrupowania zaprzeczają przy tym oskarżeniom wysuwanym przez byłego już wiceprezesa, uznając jego krytykę za wyraz frustracji spowodowanej faktem, iż nie otrzymał on pierwszego miejsca na liście krajowej Jobbiku w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Wraz z nim nacjonalistów opuścili także posłowie István Apáti i Erik Fülöp, natomiast już wcześniej z frakcji wykluczona została Dóra Dúró, która współtworzy obecnie partię „Nasza Ojczyzna” (Mi Hazánk).

Źródła: Alfahir.hu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s