„Bracia Włosi” chcą budować nową centroprawicę

W weekend odbył się trzydniowy kongres zorganizowany przez partię „Bracia Włosi”, podczas którego szefowa ugrupowania Giorgia Meloni nawoływała do budowy nowego centroprawicowego sojuszu. Miałby on zaproponować Włochom zupełnie nowe idee, będąc alternatywą nie tylko dla dotychczasowej włoskiej sceny politycznej, lecz również dla będącej obecnie u szczytu popularności antyimigracyjnej Ligi wicepremiera Matteo Salviniego.

Kongres Atreju organizowany przez „Braci Włochów” (Fratelli d’Italia, FdI) przez trzy dni dyskutował przede wszystkim na wspomnianej przemianie włoskiej prawicy. Zdaniem Meloni potrzebuje ona więc głównie nowych idei, aby nie stać się jedynie recyklingiem dotychczasowej polityki. Zamiast więc porozumień wyborczych, centroprawicy potrzebna jest wspólnota wartości i zwrócenie się do osób je podzielających, a także przemiana Europy w sojusz państw mogących bronić swoich interesów narodowych.

Szefowa nacjonalistów w swoim przemówieniu podkreśliła, iż jej celem jest stworzenie nowego sojuszu konserwatystów i zwolenników suwerenności, bazujących na doświadczeniu jej partii, ale potrafiących również korzystać z innych idei. Obóz ten powinien więc być „duży, pluralistyczny i odważny w obronie wolności, tożsamości, tradycji i włoskiego interesu narodowego”. Meloni zaprasza więc do współpracy nie tylko postacie włoskiej prawicy, lecz również osoby nastawione bardziej liberalnie, stąd na kongresie obecni byli też byli politycy nieistniejącej już centroprawicowej partii Lud Wolności Silvio Berlusconiego.

Sojusz miałby być głównie alternatywą dla przestarzałej centroprawicy, która w marcu została zdystansowana przez wspomnianą Ligę, również nie będącą z różnych względów partią odpowiednią dla zwolenników włoskiej prawicy. Próbą skupienia różnorodnych środowisk włoskiej centroprawicy wokół „Braci Włochów” ma więc nastąpić podczas przyszłorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Na kongresie nie zabrakło przy tym gości specjalnych, a najbardziej rozpoznawalnym z nich był Steve Bannon, były główny strateg amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, który obecnie tworzy instytut mający wspomagać europejskie inicjatywy prawicowe. W wydarzeniu uczestniczył też ojciec Alfiego Evansa, czyli brytyjskiego dziecka odłączonego w ubiegłym roku od respiratora po batalii jego rodziców z lokalnym szpitalem.

Źródła: Bracia Włosi / Atreju.tv / Secolo d’Italia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s