Ukraińscy nacjonaliści chcą obywatelstw dla zagranicznych wolontariuszy

Najważniejsze ukraińskie organizacje nacjonalistyczne demonstrowały w czwartek pod budynkiem Rady Najwyższej, domagając się ochrony praw zagranicznych wolontariuszy walczących w Donbasie, w tym także nadania im ukraińskiego obywatelstwa. Manifestacja miała miejsce po decyzji o ekstradycji Ignusza, który miał być jednym z ochotników, lecz teraz został oskarżony o związki z Państwem Islamskim.

Głównymi organizatorami czwartkowej demonstracji byli aktywiści Korpusu Narodowego, natomiast przyłączyli się do niej również przedstawiciele Ogólnoukraińskiego Zjednoczenia „Swoboda”, Siczy Karpackiej, „Sokoła” oraz Prawego Sektora. Akcja nacjonalistów zakończyła się przy tym starciami z policją, ponieważ próbowali oni przedostać się na teren parlamentu.

Demonstracja została zwołana po decyzji o ekstradycji Timora Tumgojewa do Rosji. Ignusz walczący po stronie Ukraińców w Donbasie został bowiem oskarżony o współpracę z Państwem Islamskim, a w ciągu ostatnich dwóch lat nie był w stanie przedstawić dowodów poświadczających o jego walce po stronie ukraińskiej.

Jednocześnie ukraińscy nacjonaliści domagają się przywilejów dla zagranicznych bojowników, którzy w ciągu ostatnich czterech lat walczyli w Donbasie właśnie po stronie ukraińskiego wojska i batalionów ochotniczych. Tym samym mieliby oni zostać poddani „amnestii imigracyjnej”, a także otrzymać możliwość ubiegania się o obywatelstwo Ukrainy w ramach uproszczonej procedury.

Źródła” Swoboda / Prawy Sektor

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s