Zjednoczenie Narodowe w coraz większych tarapatach

Francuskie Zjednoczenie Narodowe boryka się z coraz większymi problemami finansowymi, co zdaniem Marine Le Pen jest wynikiem sprzysiężenia się wrogich sił wobec jej ugrupowania. Francuscy sędziowie zdecydowali bowiem o wstrzymaniu blisko dwóch milionów euro subwencji budżetowej dla narodowców, ponieważ Parlament Europejski oskarża ich o zatrudnianie asystentów europosłów na fikcyjnych etatach.

Sprawa związana z nienależytym wykorzystywaniem funduszy unijnych ciągnie się już od wielu miesięcy. Organa kontrolne Parlamentu Europejskiego zarzucają europosłom Zjednoczenia Narodowego (Rassemblement National, RN), iż ci niezgodnie z przeznaczeniem wydatkowali pieniądze przeznaczone na zatrudnianie asystentów. Cały proceder miał przy tym rozpocząć się w 2009 roku.

Z tego powodu francuski sąd zdecydował, że ugrupowanie nie otrzyma dwóch milionów euro dotacji państwowych, czyli połowy kwoty jaka jej przysługuje. Zdaniem sędziów ugrupowanie mogło przy tym nieprawidłowo wydatkować nawet siedem milionów euro przysługujących z kasy Europarlamentu.

Według szefowej RN, Marine Le Pen, działania francuskiego sądu są motywowane politycznie i mają na celu zniszczenie jej ugrupowania. Już w ubiegłym miesiącu Le Pen ostrzegała, iż narodowcy mogą już w sierpniu nie mieć funduszy na swoją bieżącą działalność. Pod koniec września okaże się tymczasem, czy decyzja sędziów będzie prawomocna.

Ugrupowanie ma przy tym problem ze ściągalnością składek od swoich członków, bowiem od pewnego czasu RN cierpi na wyraźne zdemotywowanie swoich działaczy, którzy powoli mają dość kolejnych porażek wyborczych po zapowiadanych „przełomowych zwycięstwach”. Z tego powodu składki płaci niewiele ponad 30 tysięcy z blisko 83 tysięcy jej formalnych członków. Zdaniem liderów partii to jednak efekt problemów z kontami bankowymi, ponieważ większość francuskich banków nie chce prowadzić rachunków dla RN.

Źródło: Le Figaro

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s