Gábor Vona został vlogerem

Były przewodniczący Jobbiku Gábor Vona twierdzi, że ostatecznie odszedł z polityki, dlatego nie zamierza ponownie kandydować na szefa partii, ani też do jakiegokolwiek innego organu politycznego. Zamiast tego były kandydat nacjonalistów na premiera będzie prowadzić wideoblogi, a także rozwija własny biznes. W pierwszym materiale wideo krytykuje z kolei obecne rządy, optując za współpracą Jobbiku z zielonymi liberałami.

Krytycy Vony twierdzą, że wciąż ma on wpływ na proces decyzyjny w ugrupowaniu, dlatego oficjalnie szefem partii jest jego bliski współpracownik, Tamás Sneider. Z tego powodu cały czas pojawiają się spekulacje, czy polityk, który zrezygnował z mandatu parlamentarnego po kwietniowych wyborach, jeszcze wróci do kierowania nacjonalistami. On sam jednak temu zaprzecza.

Zrobił to zresztą ponownie w ubiegły weekend, kiedy ogłosił, że od teraz będzie prowadził własnego wideobloga. Vona na nagraniu dostępnym w sieci twierdzi więc, że nie zamierza wracać do polityki i tym samym nie będzie kandydował również w wyborach samorządowych i do Parlamentu Europejskiego. Zamierza więc zajmować się nowymi materiałami wideo, a także założoną przez siebie niedawno agencją reklamową.

W swoim pierwszym nagraniu były szef nacjonalistów twierdzi, że rządy Viktora Orbana są połączeniem komunistycznej dyktatury Jánosa Kádára oraz narodowo-konserwatywnego autorytaryzmu regenta Miklósa Horthy’ego, co jest tajemnicą jego sukcesu. Vona nie wierzy przy tym, aby lider prawicowego Fideszu mógł zostać odsunięty od władzy w wyniku wyborów parlamentarnych, bo nie widać dla niego żadnej wyrazistej alternatywy.

Z tego powodu, zdaniem Vony, Jobbik powinien zacieśniać współpracę z zielonymi liberałami z ugrupowania Polityka Może Być Inna (LMP), która rozpoczęła się po części jeszcze w czasie jego rządów w partii. Vona uważa, że tylko Jobbik i LMP mogą wnieść powiew świeżości do węgierskiej polityki – LMP może więc uwiarygodnić Węgry na arenie międzynarodowej, natomiast Jobbik wnieść do takiego sojuszu zaplecze organizacyjne.

Jednocześnie były szef Jobbiku bronił swojej współpracy z Lajosem Simicską, czyli byłym współpracownikiem Orbana i oligarchą, który po skłóceniu się z węgierskim premierem przeszedł wraz ze swoimi mediami do opozycji. Według Vony bez kooperacji z Simicską wynik nacjonalistów w kwietniowych wyborach byłby jeszcze gorszy, bowiem nie mieliby oni dostępu do mediów oraz nie mogliby korzystać z miejsc na bilbordy jakie zaoferował im biznesmen.

Vona zapowiedział, że w kolejnych vlogach będzie zajmował się sprawami pokroju emigracji Węgrów poza granice kraju, relacji pomiędzy węgierskim społeczeństwem a cygańską społecznością, czy też polityką rodzinną.

Na podstawie: Index.hu / Alfahir.hu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s