Słowaccy narodowcy proszą o pomoc w delegalizacji nacjonalistów

Szef Słowackiej Partii Narodowej Andrej Danko zaapelował do mediów, aby pomogły w procesie delegalizacji nacjonalistów z Partii Ludowej „Nasza Słowacja”. Lider narodowców uważa bowiem, że przez partię Mariana Kotleby Słowacja ma złą opinię na arenie międzynarodowej.

Danko, będący również przewodniczącym słowackiego parlamentu, zapowiada szerokie działania „antyfaszystowskie”, których celem będzie delegalizacja Partii Ludowej „Nasza Słowacja” (Ľudová strana „Naše Slovensko”, LS-NS). Tym samym szef Słowackiej Partii Narodowej (Slovenská národná strana, SNS) chce spełnić swoje obietnice sprzed ponad miesiąca, kiedy wypowiedział wojnę radykalnym nacjonalistom.

Przewodniczący słowackiej Rady Narodowej wrócił wówczas z wizyty w Izraelu i twierdził, że podczas tego wyjazdu musiał wstydzić się za LS-NS. Danko powtórzył teraz te słowa, narzekając na szkodliwość działań ugrupowania Kotleby, który ma działać negatywnie na wizerunek Słowacji na arenie międzynarodowej. Danko podkreślił, iż jest gotowy na wojnę z Kotlebą, ponieważ już wcześniej udało mu się usunąć z SNS jej poprzedniego szefa, kontrowersyjnego Jana Slotę.

W delegalizacji LS-NS ma pomóc specjalna komisja, która zajmie się zmianami w kodeksie karnym, w tym opracowaniem bardziej precyzyjnej definicji „antysemityzmu”. Dodatkowo Danko poprosił istniejące na Słowacji media, aby włączyły się w proces zniszczenia partii Kotleby.

Sam przewodniczący LS-NS uważa całą nagonkę na jego ugrupowanie za farsę, która jest efektem ubiegłotygodniowego oskarżenia słowackiej prokuratury. Twierdzi ona bowiem, że Kotleba jako żupan bańskobystrzycki miał dopuścić się propagowania nazizmu, ponieważ przekazał czeki biednym rodzinom opiewające na kwotę.. 1488 euro. Zdaniem prokuratury, nacjonaliści mieli tym samym propagować „ekstremistyczne liczby”, na co zdaniem LS-NS nie ma jednak żadnych paragrafów, a osoby używające podobnych stwierdzeń „tworzą teorie spiskowe”.

Źródła: Pravda / Aktualne.sk / LS-NS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s