Węgierscy nacjonaliści skazani na pięć lat więzienia

Dwóch aktywistów węgierskiego Ruchu 64 Komitaty, mieszkających na terytorium Rumunii, zostało skazanych przez tamtejszy rząd na pięć lat więzienia. Obaj zostali oskarżeni o przygotowywanie zamachu terrorystycznego w trakcie Dnia Jedności Rumunii, ponieważ w ich domach znaleziono materiały pirotechniczne oraz gadżety z węgierskimi symbolami narodowymi.

István Beke i Zoltán Szőcs z oddziału Ruchu 64 Komitaty (Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom, HVIM) w rumuńskim Siedmiogrodzie zostali aresztowani przez tamtejszą policję już w grudniu 2015 roku. Zdaniem śledczych mieli oni przygotowywać zamach bombowy w mieście Târgu Secuiesc (węg. Kézdivásárhely), którego zamierzali dokonać w czasie Dnia Jedności Rumunii. W ich domach zabezpieczono wówczas materiały pirotechniczne oraz gadżety z symboliką narodową, zaś wydał ich jeden z działaczy HVIM, który poszedł na współpracę z policją.

Obaj aktywiści zostali wypuszczeni z aresztu dopiero po roku, natomiast ich proces zaczął się we wrześniu 2016 roku. Obrona Beke i Szőcsa podważyła wiarygodność zeznań współpracującego z policją byłego członka HVIM, stąd też rumuński sąd zmienił kwalifikację czynu na łagodniejszą i w czerwcu skazał obu węgierskich nacjonalistów na kary 11 i 10 miesięcy więzienia. Po odwołaniu się przez nich od wyroku rumuński Sąd Apelacyjny zdecydował się jednak anulować ich uniewinnienie.

Właśnie z tego powodu Sąd Najwyższy zasądził obu działaczom węgierskiej mniejszości w Rumunii pięć lat więzienia. Rumuńscy sędziowie postanowili bowiem wrócić do pierwotnej kwalifikacji czynu, a więc do zarzutu o działalność terrorystyczną. Beke poinformował przy tym, że wyrok jest ostateczny i nie można się od niego odwołać.

Źródło: Alfahir.hu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s