Węgierska „Nasza Ojczyzna” będzie partią

Wyrzucony z Jobbiku László Toroczkai zapowiedział, że jego nowa inicjatywa „Nasza Ojczyzna” już niedługo przekształci się w nową partię polityczną. W weekend w rządzonej przez niego wsi Ásotthalom odbył się kongres ruchu, pierwotnie mającego być platformą odnowy Jobbiku, który ostatecznie będzie budowany obok nacjonalistycznego ugrupowania krytykowanego za współpracę z lewicą i zbyt umiarkowaną linię.

W sobotę (23.06) do wsi Ásotthalom udało się kilkuset węgierskich narodowych radykałów z całego kraju, zainteresowanych nową inicjatywą wspomnianego już Toroczkaia. Sama organizacja wydarzenia przywoływała na myśl stare imprezy Jobbiku, stąd też składała się nie tylko z politycznych przemówień, lecz również z pikniku oraz akustycznego występu gwiazdy narodowego rocka, a więc grupy Romantikus Erőszak.

Liderami ruchu „Nasza Ojczyzna” (Mi Hazánk Mozgalom) poza Toroczkaiem mają być wyrzucona wraz z nim posłanka Dóra Dúró oraz jej mąż i były poseł Előd Novák, który opuścił Jobbik z powodu jego umiarkowanego kursu już przed dwoma laty. Ponadto gościem specjalnym wydarzenia był András Pongrátz, a więc brat Gergelya Pongrátza, jednego z założycieli Jobbiku i dowódcy batalionu w trakcie Powstania Węgierskiego 1956 roku.

Jako pierwszy głos w trakcie kongresu zabrał Novák, skupiając się w swoim przemówieniu na krytyce umiarkowanej strategii obranej przez Jobbik już ponad pięć lat temu. Jego zdaniem zupełnie bezbarwne ugrupowanie nie ma przed sobą żadnej przyszłości, dlatego chwalił on przybyłych do Ásotthalom burmistrzów i radnych Jobbiku, którzy nie zmienili swojego podejścia do idei nacjonalizmu, czego nie można powiedzieć o samej partii.

Następnie swoje krótkie przemówienia wygłosili właśnie byli działacze ugrupowania, jako powód swojego odejścia podając głównie cichą współpracę Jobbiku z lewicowo-liberalną częścią opozycji. Dúró skupiła się z kolei na najważniejszych postulatach „Naszej Ojczyzny”, przywodzących na myśl tradycyjny zestaw tematów poruszanych przez jej dawną partię. Nowe ugrupowanie ma więc mówić głośno o rozliczeniu czasów komunistycznych, problemach demograficznych kraju, jego kolonizacji przez Unię Europejską oraz o konflikcie pomiędzy Węgrami a społecznością Cyganów.

Toroczkai zamierza z kolei budować prawdziwą siłę opozycyjną, bo jego zdaniem obecnie nie istnieje partia będąca alternatywą dla rządzącego Fideszu. Przede wszystkim jedna z najważniejszych postaci współczesnego węgierskiego nacjonalizmu zwracała jednak uwagę zagadnienia istotne dla zwykłych Węgrów. Jego zdaniem najpoważniejszym z nich jest kryzys demograficzny, a przede wszystkim stałe zmniejszane się populacji narodu węgierskiego przy jednoczesnym wysokim przyroście naturalnym.

Według założyciela „Naszej Ojczyzny”, Węgrzy potrzebują ugrupowania odpowiadającego właśnie na bieżące wydarzenia, dlatego właśnie taka ma być nowa partia. Toroczkai zapowiedział, iż w przyszłym roku wystawi ona swoje listy do Parlamentu Europejskiego, a także w wyborach samorządowych.

Źródła: Patriota.info / HirTV

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s