Toroczkai wyrzucony z Jobbiku

László Toroczkai decyzją komisji etyki i dyscypliny węgierskiego Jobbiku został wyrzucony z ugrupowania, ponieważ podjął decyzję o stworzeniu wewnątrzpartyjnej platformy oraz w kilku innych punktach naruszył jego statut. Według Tamása Sneidera,nowego szefa nacjonalistów, burmistrz Ásotthalom kieruje się tylko własnymi ambicjami. Sam Toroczkai nie przybył na posiedzenie komisji i przygotowuje obecnie zjazd swojej nowej inicjatywy.

Jobbik w swoim oficjalnym komunikacie poinformował, że Toroczkai nie pojawił się osobiście na posiedzeniu partyjnej komisji etyki i dyscypliny, przesyłając na piśmie swoje wyjaśnienia dotyczące toczącego się postępowania. Zarzucono mu przede wszystkim naruszenie kilku punktów statutu nacjonalistów, w tym głównie utworzenie nielegalnej wewnątrzpartyjnej platformy, czy też prezentowane w przeinaczonym świetle informacji z wnętrza ugrupowania na łamach pro-rządowych mediów.

Członkowie wspomnianej komisji uznali dodatkowo, że powołanie nowej inicjatywy przez Toroczkaia nie tylko było niezgodne z partyjnymi przepisami, ale dodatkowo miało na celu skłócenie i podzielenie Jobbiku. Burmistrz Ásotthalom na 23 czerwca zaplanował bowiem kongres inicjatywy, która w swoich założeniach miała doprowadzić do odnowy moralnej nacjonalistów, trawionych wieloma wewnętrznymi problemami.

Wspomniany przewodniczący Jobbiku, który kilka tygodni temu wygrał z Toroczkaiem wybory na szefa partii, skrytykował samorządowca jeszcze przed posiedzeniem komisji etyki i dyscypliny. Sneider uważa, że jeden z liderów współczesnego węgierskiego nacjonalizmu kieruje się wyłącznie osobistymi ambicjami, a praktyka jego działalności pozbawiona jest realnej treści. Dodatkowo Toroczkai przystępując do Jobbiku znał doskonale jego statut, a ponadto jest on tylko jednym z blisko piętnastu tysięcy członków partii, dlatego stanowi dla niej niewielki problem.

W ubiegłym tygodniu klub parlamentarny Jobbiku zdecydował o wykluczeniu ze swoich szeregów Dóry Dúró, wzywając ją jednocześnie do złożenia mandatu parlamentarnego. Posłanka była kandydatką Toroczkaia na wiceprzewodniczącą ugrupowania, a później poparła wspomnianą platformę odnowy partii.

Źródła: Alfahir.hu / Index.hu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s