Węgierscy nacjonaliści uczcili Traktat w Trianon

Tradycyjnie jak co roku węgierscy nacjonaliści przeszli ulicami Budapesztu, aby przypomnieć o swojej narodowej tragedii, a więc podpisaniu Traktatu z Trianon. Przedstawiciele Ruchu 64 Komitaty deklarowali przy tym, że w dzisiejszych czasach wielu chciałoby zrezygnować z dotychczasowych postulatów rewizji dokumentu z 1920 roku, ale nie zamierzają oni dostosowywać się do polityki przyzwyczajenia, dlatego obwiniali węgierski rząd o brak zainteresowania sytuacją Węgrów mieszkających w państwach ościennych.

Ruch 64 Komitaty (Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom, HVIM) zorganizował rocznicową demonstrację już po raz siódmy, przy czym odbywa się ona już od dobrych kilkunastu lat. W tym roku młodzi węgierscy nacjonaliści zdecydowali się jednak rozpocząć ją na malowniczym Zamku Vajdahunyad, zamiast w dotychczasowym miejscu znajdującym się zresztą nieopodal nowej lokalizacji. To właśnie z tego obiektu uczestnicy manifestacji przeszli pod wybrane ambasady państw ościennych.

Jako pierwszy głos podczas demonstracji zabrał wiceprezes HVIM, Botond Kónyi-Kiss. Stwierdził on, że w dzisiejszych czasach pojawiają się postulaty rezygnacji z pierwotnych celów węgierskiego nacjonalizmu, a więc rewizji granic ustalonych po I wojnie światowej, aby tym samym ulec polityce przyzwyczajenia. Organizacja uważa jednak podobne opinie za sianie defetyzmu i zatruwanie umysłów mas, ponieważ ona sama chce zmieniać świat i nie ma żadnych pomniejszych celów.

Pod ambasadą serbską przemawiał z kolei Gábor Barcsa-Turner, kolejny z wiceprezesów HVIM i założyciel internetowego Szent Korona Rádió. W swoim wystąpieniu podkreślił, on, iż celem organizacji wciąż jest ochrona wartości Królestwa Węgier i jego pełna odnowa, rewizja Traktatu z Trianon, a także reprezentowanie prawdy. HVIM nie uznaje przy tym obecnych państwowych granic, ponieważ następcy państwa węgierskiego sprzed I wojny światowej są bezprawnymi formami państwowymi. Barcsa-Turner twierdzi przy tym, że niepotrzebnie istnieje rozróżnienie pomiędzy południowymi regionami dawnego królestwa (chodzi o region Wojwodiny w Serbii) a jego resztą, bowiem północna część Serbii jest w największym stopniu zaniedbana przez Węgrów. Wiceszef HVIM oskarżył przy tym rząd Viktora Orbana o brak zainteresowania problemami tych regionów.

Przed ambasadą rumuńską odczytano natomiast list z przesłaniem od Bálinta Tótha, szefa HVIM w Transylwanii. Podkreślił on, że skutki Traktatu z Trianon odczuwane są przez Węgrów właściwie codziennie, natomiast duch tego porozumienia do dzisiaj niesie za sobą katastrofalne skutki dla Europy. Zdaniem nacjonalistycznego aktywisty, narody europy środkowo-wschodniej powinny stawić opór siłom niszczącym kontynent, aby ratować to co jeszcze z niego zostało. Europie nie są więc potrzebne takie „wartości” jak różnorodność, perwersyjna wersja praw człowieka, religijna pustka, ale spuścizna przodków, kultura i wiara chrześcijańska oraz pracowitość w codziennym życiu.

Jako ostatni głos zabrał, oczywiście pod placówką słowacką, Gergely Dobay z HVIM w słowackim Komarnie. Jego zdaniem Węgrom na Słowacji nie zagrażają obecnie represje państwowe, ponieważ węgierska partia jest częścią koalicji rządowej, lecz postępująca asymilacja. W ciągu zaledwie dwudziestu lat liczba Węgrów deklarujących swoją narodowość spadła na Słowacji o blisko 110 tysięcy, co nie jest wynikiem wskaźników demograficznych, ale ludzkiej głupoty i lenistwa. Na zakończenie manifestacji odśpiewano natomiast węgierski hymn.

Podpisany 4 czerwca 1920 roku Traktat w Trianon spowodował podział Królestwa Węgier, którego ziemie zostały podzielone pomiędzy nowe państwo węgierskie, Austrię, Czechosłowację, Królestwo SHS (późniejszą Jugosławię) oraz Rumunię. Tym samym Węgry straciły 2/3 swoich ziem oraz 1/3 ludności.

Źródło: Szent Korona Radio. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s