CasaPound w obronie włoskiej suwerenności

Działacze CasaPound Italia zorganizowali wczoraj w Rzymie spontaniczną demonstrację, podkreślającą przywiązanie nacjonalistów do suwerenności Włoch. Ich zdaniem jest ona zagrożona, ponieważ dotychczasowe elity nie chcą zaakceptować demokratycznego wyboru Włochów dotyczącego ich własnych spraw wewnętrznych, stąd na nowego szefa rządu zaproponowano osobę uległą wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Już kilkanaście dni temu zwycięzcy wyborów parlamentarnych z marca, a więc Ruch Pięciu Gwiazd i Liga Północna, podpisali wspólną deklarację o utworzeniu nowego rządu. Na stanowisko premiera zaproponowały one profesora prawa Giuseppe Contego, którego nie chciał jednak zaakceptować prezydent Sergio Mattarella, który optował za ekonomistą Carlo Cottarellim, byłym dyrektorem wykonawczym wspomnianego Międzynarodowego Funduszu Walutowego. 

Ostatecznie to Conte otrzymał misję utworzenia nowego rządu, ale to nie zmieniło planów włoskich nacjonalistów, chcących zamanifestować swoje przywiązanie do suwerenności kraju. Działacze CasaPound Italia zebrali się więc pod swoją rzymską siedzibą, spod której udali się na plac Re di Roma. Uczestnicy manifestacji mieli ze sobą transparenty wymierzone w Unię Europejską oraz najważniejszych europejskich polityków.

Szef CPI w Rzymie, Davide Di Stefano podkreślił, że prezydent Mattarella sprzeciwiający się powołaniu Conte na szefa rządu chciał przeprowadzić swoisty zamach stanu, aby umieścić na stanowisku premiera technika Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który „kierowałby komitetem powitalnym w Brukseli i Berlinie”. Na szczęście ostatecznie do władzy doszły partie reprezentujące głos Włochów przeciwko trwającym od kilku lat rządom technicznym.

Nacjonaliści podchodzą jednocześnie do nowej władzy z pewnymi nadziejami, ale i z obawami. Ruch i Liga miały już bowiem poczynić szereg kompromisów dotyczących obsadzenia ministerstw spraw zagranicznych i gospodarki, dlatego dopiero okaże się czy Włochy zrobiły krok do przodu w celu odzyskania swojej suwerenności.

Źródła: CasaPound Italia / Ilprimatonazionale.it

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s