Front Narodowy zmienia nazwę

Działacze francuskiego Frontu Narodowego zdecydowali ostatecznie o zmianie nazwy na Zjednoczenie Narodowe, co zresztą od paru lat postulowała przewodnicząca partii, Marine Le Pen. Jej ojciec i założyciel ugrupowania Jean-Marie Le Pen wyraźnie skrytykował te posunięcie, które jego zdaniem spowodowało, że 1 czerwca był dniem żałoby dla wszystkich prawdziwych działaczy Frontu.

O zmianie nazwy narodowców mówiło się od kilku lat, a więc od czasu rozpoczęcia polityki „de-demonizacji” partii, która miała być bardziej strawna dla przeciętnych Francuzów. Ostatecznie o chęci przeprowadzenia odpowiedniej procedury w tej sprawie poinformowano kilka miesięcy temu, natomiast członkowie Frontu mogli wziąć udział w bezpośrednim głosowaniu na ten temat.

Większość członków ugrupowania (ponad 80 proc. głosujących) zgodziła się na zmianę nazwy, dlatego od 1 czerwca jego oficjalna nazwa to Zjednoczenie Narodowe (Rassemblement National, RN). Przewodnicząca partii Marine Le Pen w specjalnym oświadczeniu podkreśliła, że tym samym w dziejach francuskiego ruchu narodowego po 46 latach zamyka się pewien rozdział, ale dzięki temu możliwe jest otwarcie kolejnego, który „będzie nie mniej wspaniały”.

Przeciwko zmianie nazwy partii od początku protestował jej założyciel, Jean-Marie Le Pen. Europoseł napisał na Twitterze, że dzień 1 czerwca jest dniem żałoby dla wszystkich prawdziwych działaczy Frontu, a on sam myśli o całej sprawie z dużym smutkiem, przypominając sobie o aktywistach składających dużą ofiarę przez 46 lat istnienia partii w jej dotychczasowej formule.

W podobnym tonie utrzymane było oświadczenie nestora francuskiego nacjonalizmu. Napisał on w nim, że takie posunięcie nie może przynieść niczego dobrego, ani dla samego ruchu, ani dla zwykłych Francuzów. Le Pen potępił również inspiratorów zmiany nazwy, którzy dopuścili się haniebnego zniszczenia tożsamości partii. Na tej, jak to określa były lider narodowców, zdradzie skorzystać mogą więc jedynie wrogowie francuskiej idei narodowej.

Źródła: Valeurs Actuelles / LCI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s