Współtwórca programu ekonomicznego Frontu Narodowego opuścił partię

Europoseł i ekonomista Bernard Monot przedwczoraj postanowił opuścić frakcję Europy Narodów i Wolności, aby dzisiaj oficjalnie przejść z francuskiego Frontu Narodowego do narodowo-konserwatywnej partii Powstań Francjo. Monot w przeszłości był współautorem programu ekonomicznego narodowców, ale obecnie zarzuca im brak pomysłu na dalszą działalność.

Poseł do Parlamentu Europejskiego ogłosił decyzję o wystąpieniu z europarlamentarnej grupy Europy Narodów i Wolności (ENL) przedwczoraj, jednocześnie deklarując przejście do Europy Wolności i Demokracji Bezpośredniej (EFDD), której liderem jest znany brytyjski polityk Nigel Farage. Monot twierdził jednocześnie, że na razie nie opuszcza FN, ponieważ czeka na reakcję na zmianę swojej przynależności w Parlamencie Europejskim.

Ostatecznie były doradca ekonomiczny Marine Le Pen postanowił opuścić dzisiaj także swoją partię, aby przystąpić do narodowo-konserwatywnego ugrupowania Powstań Francjo (Debout la France, DLF). Jego zdaniem to właśnie to stronnictwo jest obecnie największą nadzieją Francuzów na stworzenie szerokiego sojuszu przeciwników europejskiej biurokracji oraz zwolenników reformy Unii Europejskiej. Lider DLF Nicolas Dupont-Aignan w ubiegłym roku popierał przy tym kandydaturę Le Pen na prezydenta Francji. 

Sam Monot twierdzi, że obecne kierownictwo Frontu nie ma pomysłu na jego dalsze funkcjonowanie, dlatego nie posiada zasadniczo żadnej strategii i kierunku w jakim zamierza podążać. Dodatkowo ekonomista żalił się, że w wielu sprawach partia uprawia swoistą kakofonię, ponieważ jej władze nie słuchały jego opinii na temat nierealności pomysłu opuszczenia przez Francję strefy euro, a to właśnie ten postulat miał jego zdaniem pogrążyć szanse Le Pen na wygraną w wyborach prezydenckich.

Monot był członkiem FN od 1989 roku, a od 2005 roku był jednym z głównych doradców partii w sprawach ekonomicznych. W 2014 roku uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego, ale w ostatnich miesiącach utracił zaufanie Le Pen, dlatego nie został w tym roku wybrany ponownie do władz krajowych Frontu.

Źródła: Le Point / Le Figaro 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s