Posłanka Jobbiku wykluczona z klubu parlamentarnego

Konflikt wewnątrz węgierskiego Jobbiku nie tylko się nie kończy, lecz cały czas zdaje się zaostrzać. Tym razem decyzją władz partii z jej frakcji parlamentarnej wykluczona została posłanka Dóra Dúró, która kandydowała na wiceprzewodniczącą ugrupowania w ostatnich wyborach wewnętrznych, a w ubiegłym tygodniu poparła nową inicjatywę László Toroczkaia.

Wczoraj w sprawie parlamentarzystki dyskutowała frakcja Jobbiku, która przy 20 głosach za, czterech przeciwnych i jednym wstrzymującym się zdecydowała o jej wykluczeniu z klubu parlamentarnego. Jednocześnie Dúró została wezwana do zrzeczenia się mandatu poselskiego, ponieważ przed formalnym zaprzysiężeniem składała ona także ślubowanie na Koronę Świętego Stefana, w którym zawarte jest takie zobowiązanie.

Posłanka, która w ostatnich partyjnych wyborach była kandydatem na wiceprzewodniczącą Jobbiku, w ubiegłym tygodniu poparła inicjatywę wspomnianego Toroczkaia. Ogłosił on bowiem powstanie platformy odnowy nacjonalistycznego ugrupowania, dlatego jego sprawą już niedługo zajmie się komisja dyscyplinarna. Przystąpienie Dúró do tej inicjatywy zostało uznane więc za działanie destrukcyjne, przy czym kryzys zaufania do posłanki miał zacząć się już przed dwoma laty, kiedy wraz ze swoim mężem i byłym posłem Elődem Novákiem kwestionowała nowy wizerunek nacjonalistów. 

Była rzeczniczka partii napisała na swoim koncie na Facebook’u, iż jest gotowa złożyć swój mandat parlamentarny. Dodała przy tym, że od paru miesięcy było dla niej jasne, iż powoli musi przygotowywać się do życia poza polityką. Sam Jobbik ma już niedługo zgłosić swojego kandydata na wiceprzewodniczącego komisji kultury w Zgromadzeniu Narodowym, ponieważ to właśnie w niej zasiadała Dúró.

Do złożenia mandatu zniechęca ją jednak wspomniany Toroczkai. Burmistrz Ásotthalom wydał w tej sprawie wspólne oświadczenie z Andrásem Pongrátzem, uczestnikiem Powstania Węgierskiego 1956 roku oraz bratem jednego z założycieli Jobbiku, w którym pisze o trwającym kryzysie moralnym wewnątrz partii. Właśnie z jego powodu w parlamencie powinni zasiadać dalej posłowie odwołujący się do tradycyjnego narodowo-radykalnego programu, a zrezygnować z mandatów powinny osoby nie mające obecnie wiele wspólnego z zasadami na jakich oparty był Jobbik.

Dúró jest członkinią Jobbiku od 2005 roku, cztery lata później została rzecznikiem ugrupowania, natomiast od 2010 roku zasiada w węgierskim Zgromadzeniu Narodowym. W kadencji 2010-2014 była zresztą najmłodszym członkiem parlamentu.

Źródło: Alfahir.hu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s