Powstaje platforma odnowy Jobbiku

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami László Toroczkai, były wiceprezes Jobbiku i burmistrz Ásotthalom, postanowił powołać wewnątrzpartyjną platformę, której celem ma być moralna odnowa tego nacjonalistycznego ugrupowania. Wśród założycieli nowej inicjatywy znaleźli się na razie głównie burmistrzowie sprawujący urząd właśnie z ramienia Jobbiku.

Toroczkai podczas dzisiejszej konferencji prasowej poinformował, że wraz z szóstką innych burmistrzów zakłada platformę pod roboczą nazwą „My sami” („Mi magunk”), której zjazd ma odbyć się już 23 czerwca w Ásotthalom na południu Węgier. To właśnie tam zostanie przyjęta deklaracja założycielska nowej inicjatywy, którą poparli na razie nacjonalistyczni burmistrzowie sześciu miejscowości Nagytőke, Végegyháza, Bánokszentgyorgy, Cserháthaláp, Monorierdő oraz Devecser, a także posłanka Dóra Dúró oraz jej mąż i były poseł Előd Novák.

Sam statut Jobbiku nie wyklucza możliwości istnienia w jego ramach platform, ponieważ w ogóle nie reguluje takich kwestii, dlatego Toroczkai chce przekształcić zjazd założycielski swojej inicjatywy w imprezę znaną z najlepszych czasów nacjonalistów. Tym samym wezmą w niej udział nie tylko zwolennicy tradycyjnego programu Jobbiku, lecz także zespoły rockowe związane z węgierską ideą narodową.

Jedna z czołowych postaci współczesnego węgierskiego nacjonalizmu podkreśla, że chce nie tylko moralnej odnowy partii, lecz także zdefiniowania na nowo jej programu. Z tego powodu platforma Toroczkaia ma zająć się w czerwcu problemami imigracji czy relacji Węgrów z Cyganami. Ponadto były wiceprezes Jobbiku chce, aby ugrupowanie ze swoimi postulatami lokowało się pomiędzy Fideszem a węgierską lewicą.

Samorządowiec zapowiedział utworzenie ruchu odnowy Jobbiku już po wyborach na przewodniczącego ugrupowania. Toroczkai 12 maja przegrał bowiem wyścig o to stanowisko z Tamásem Sneiderem, ponieważ rywalizacja pomiędzy wieloletnimi przyjaciółmi miała być nierówna.

Źródła: Hunhir.info / Alfahir.hu 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s