Złoty Świt uczcił greckie ofiary tureckiego ludobójstwa

Działacze i sympatycy Złotego Świtu uczcili w weekend ofiary tureckiego ludobójstwa na Grekach pontyjskich, a więc krainy historycznej znajdującej się obecnie w północno-wschodniej części Republiki Turcji. Nacjonalistyczni politycy nawiązywali przy tym do współczesnych napiętych relacji turecko-greckich, które mają być jednym z obszarów zdrady ideałów hellenizmu przez współczesny establishment polityczny.

Greccy nacjonaliści zebrali się w mieście Acharnes w pobliżu Aten, aby uczcić pamięć ofiar tureckiej czystki etnicznej z lat 1921-1923, która objęła nie tylko Ormian, lecz także właśnie Greków zamieszkujących krainę historyczną Pont znajdującą się obecnie w granicach Republiki Turcji. Według różnych szacunków śmierć w tamtym czasie poniosło od 250 do 350 tysięcy etnicznych Greków.

Politycy Złotego Świtu rozpoczęli swój wieczór pamięci właśnie od przypomnienia historycznego tła tamtych wydarzeń. Ich zdaniem odpowiedzialność za rzeź pontyjskich Greków ponoszą tureccy nacjonaliści na czele z twórcą nowoczesnego państwa tureckiego, Mustafą Kemalem Atatürkie, którzy mieli otrzymać w tej kwestii wydatne wsparcie sowieckiej Rosji i samego Włodzimierza Lenina.

Do dzisiaj liczba ofiar tamtych wydarzeń ma być kwestionowana nie tylko przez państwo tureckie, lecz także przez greckie środowiska lewicowo-liberalne, które zdaniem nacjonalistów prowadzą politykę sprzeczną z interesem narodowym Grecji oraz ideami hellenizmu. Symptomatyczny ma być fakt, iż Komunistyczna Partia Grecji w okresie dwudziestolecia międzywojennego świętowała porażkę Grecji w wojnie z Turcją, a także utratę przez ten kraj swoich historycznych obszarów na terenie Azji Mniejszej.

Przewodniczący Złotego Świtu Nikolaos Michaloliakos w swoim wystąpieniu przedstawił z kolei koncepcję nacjonalistów na wypadek ewentualnej wojny z Turcją. Należy bowiem pamiętać, że stosunki obu państw są obecnie bardzo napięte – w Grecji przebywają tureccy oficerowie oskarżani o udział w nieudanym zamachu stanu w Turcji, natomiast w tureckim areszcie znajdują się dwaj greccy pogranicznicy podejrzani o nielegalne przekroczenie granicy.

Źródło: Złoty Świt 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s