Toroczkai chce powołać nową inicjatywę

László Toroczkai nie ukrywa swojego rozczarowania rezultatami sobotniego kongresu Jobbiku. Jedna z najważniejszych postaci współczesnego węgierskiego nacjonalizmu chce w związku z tym budować nową inicjatywę, która mogłaby doprowadzić do odnowy wewnątrz partii lub też stać się nowym ruchem politycznym opartym o wartości narodowe i chrześcijańskie.

Burmistrz Ásotthalom, pełniący do soboty także funkcję wiceprzewodniczącego Jobbiku, przegrał wybory na przewodniczącego partii z Tamásem Sneiderem, a więc zwolennikiem kontynuacji kursu obranego przez ugrupowanie pod rządami Gábora Vony. Toroczkai nie ukrywał, iż jest rozczarowany wynikami głosowania, które miało być rezultatem nierównej kampanii.

Teraz jeden z liderów węgierskiego ruchu nacjonalistycznego udzielił wywiadu pro-rządowej stacji Echo TV, w którym zapowiedział utworzenie nowej inicjatywy skupiającej niezadowolonych działaczy Jobbiku. Miałaby ona na celu przede wszystkim odnowę partii, ale gdyby nie została zaakceptowana wówczas mogłaby stanowić zaczątek nowego ruchu politycznego. Toroczkai chce rozmawiać o tym pomyśle między innymi z Dórą Dúró, czyli posłanką będącą jego kandydatką na pierwszego wiceprzewodniczącego Jobbiku.

Toroczkai nie szczędzi przy tym słów krytyki partyjnemu kierownictwu. Jego zdaniem jest ono oderwane od rzeczywistości i odgrodziło się od swoich wyborców, dlatego cierpi na poważny deficyt moralny. Jego zdaniem Jobbik powinien znajdować się pomiędzy Fideszem a lewicowo-liberalną opozycją, tymczasem władze partii upatrują w centroprawicy ucieleśnienia szatana, podczas gdy nie przeszkadzają im lewicowe ruchy polityczne. Z tego powodu potrzebne jest odtworzenie ugrupowania opartego o tradycyjne wartości chrześcijańskie i narodowe.

Samorządowiec twierdzi przy tym, że choć Vona zrezygnował z kierowania partią, dalej steruje nią z tylnego siedzenia, dlatego wybory w Jobbiku zostały przeprowadzone tak, aby zwyciężył w nich właśnie Sneider. Toroczkai przypomniał, że od dawna dbał o interes ugrupowania, nawet nie będąc jego członkiem, choć podczas antyrządowych protestów w 2006 roku to właśnie on, a nie Vona był jednym z liderów zamieszek przeciwko władzy socjalistów i liberałów.

Źródło: Index.hu

 

1 thought on “Toroczkai chce powołać nową inicjatywę

  1. Wybór Toroczkaia był szansą na powrót Jobbiku do nacjonalistycznych/narodowo-radykalnych korzeni, a w takim obrocie sytuacji Jobbik idzie tą samą drogą, jaką szedł Giertych u nas, a za granicą Marine Le Pen, Szwedzcy Demokraci, BNP, Swoboda, FPÖ, Vlaams Belang itd. Zamiast wspierać kolejną wydmuszkę systemową Toroczkai i jego HVIM powinni zasilić szeregi Siły i Determinacji, podobnie jak inni pozostali bezkompromisowi nacjonaliści w Jobbiku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s