Nowy przewodniczący Jobbiku

Podczas dzisiejszych wyborów wewnętrznych w Jobbiku wybrano nowe władze ugrupowania. Od dzisiaj jego przewodniczącym jest więc Tamás Sneider, który wygrał rywalizację z László Toroczkaiem. Burmistrz Ásotthalom pogratulował nowemu szefowi węgierskich nacjonalistów, ale jednocześnie zastanawia się on nad dalszym członkostwem w partii, narzekając na nierówną kampanię przed wyborczą.

Wybory nowych władz Jobbiku były związane ze słabym wynikiem partii w kwietniowych wyborach parlamentarnych, po których z funkcji tej zrezygnował Gábor Vona, biorący na siebie odpowiedzialność za całą kampanię przedwyborczą. Od tego czasu o głosy członków ugrupowania walczyli między sobą wspomniani Sneider i Toroczkai.

Ostatecznie podczas dzisiejszego głosowania lepszy okazał się Sneider, który otrzymał 298 głosów delegatów przy 256 oddanych na Toroczkaia. Głównym zastępcą nowego przewodniczącego został Márton Gyöngyösi, natomiast kolejnymi sześcioma wiceprzewodniczącymi Tibor Bana, János Stummer, Lorántné Hegedűs, dr István Apáti, Dániel Z. Kárpát oraz János Volner.

Nowy przewodniczący Jobbiku podkreślił podczas specjalnej konferencji prasowej, iż jego celem będzie zlikwidowanie napięć wewnątrzpartyjnych powstałych po ostatnich wydarzeniach, zaś jego współpracownicy odegrają ważną rolę podczas zbliżających się wyborów samorządowych oraz europejskich. Ponadto Sneider ma zwrócić uwagę na konieczność większej wrażliwości społecznej nacjonalistów, ponieważ na Węgrzech mają stale wzrastać nierówności.

Toroczkai pogratulował z kolei Sneiderowi, z którym po raz pierwszy zetknął się dwadzieścia lat temu w Węgierskiej Partii Sprawiedliwości i Życia (MIEP). Burmistrz Ásotthalom nie jest jednak zadowolony ze swojego wyniku i czuje gorycz z powodu nierównych szans w walce o przewodnictwo w ugrupowaniu, za co odpowiadać mają osoby niszczące „duszę tego ruchu”. Toroczkai zapowiedział, że skupi się na pracy w samorządzie, a także przemyśli sprawę swojego dalszego członkostwa w Jobbiku

Źródła: Alfahir.hu / 24.hu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s