Šešelj znieważył chorwacką flagę i parlamentarzystów

W Serbii po raz kolejny głośno o Vojislavie Šešelju. Tym razem lider Serbskiej Partii Radykalnej miał podeptać i podrzeć chorwacką flagę, a następnie zrugać parlamentarzystów tego kraju, którzy przebywali dzisiaj z delegacją w Zgromadzeniu Narodowym Republiki Serbii.

Przewodniczący Serbskiej Partii Radykalnej (Srpska radikalna stranka, SRS) idąc dzisiaj korytarzem serbskiego parlamentu miał zauważyć ustawioną na nim chorwacką flagę, po czym wraz z posłem Filipem Stojanoviciem rozbił betonową podstawkę trzymającą sztandar, a także podeptał i zniszczył płótno z chorwackimi symbolami.

Następnie Šešelj miał wkroczyć na salę, w której przebywała delegacja chorwackich parlamentarzystów na czele z przewodniczącym Zgromadzenia Chorwackiego Gordanem Jandrokoviciem, aby zwyzywać ich od Ustaszy (historyczna formacja chorwackiego nacjonalizmu) przy pomocy niecenzuralnych słów.

Przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego Republiki Serbii Maja Gojković potępiła zachowanie przewodniczącego radykałów, które jej zdaniem mocno nadwątliło wizerunek serbskiego parlamentu, a także jest obrazą dla narodu serbskiego szczycącego się swoją tradycyjną gościnnością.

Niechęć szefa SRS do Chorwacji jest doskonale znana, a z jej powodu w ubiegłym tygodniu został on skazany przez Międzynarodowy Trybunał Karny do spraw wojny w byłej Jugosławii. Šešelj w 1992 roku we wsi Hrtkovci miał dopuścić się bowiem podżegania do zbrodni przeciwko ludzkości, wskazując między innymi na Chorwatów mających opuścić miejscowość. Lider nacjonalistów zapowiedział, iż na początku maja ponownie wystąpi w tym miejscu.

Źródła: NSPM.rs / Tportal.hr / Espreso.rs. 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s