„Obudź się Europo” w Dortmundzie (+WIDEO)

Ponad siedmiuset nacjonalistów z różnych części kontynentu przemaszerowało w miniony weekend ulicami niemieckiego Dortmundu. Demonstracja odbywała się pod hasłem „Obudź się Europo”, które miało podkreślać ponadnarodową solidarność ugrupowań narodowych walczących wspólnie z dyktaturą Brukseli i tym samym za odrodzeniem suwerennych państw europejskich.

Organizatorzy manifestacji z niemieckiej partii Prawica (Die Rechte) podkreślali, że to największy przemarsz nacjonalistów ulicami Dortmundu od wielu lat, który dodatkowo odbył się w ścisłym centrum miasta. Ogółem w weekend w Dortmundzie miało pojawić się siedemset osób z całej Europy, a niektóre szacunki mówią nawet o ponad tysiącu uczestników demonstracji przebiegającej pod hasłem „Obudź się Europo”.

Na rozpoczęcie przemarszu swoje przemówienia wygłosili przede wszystkim goście z innych państw. Przedstawiciel norweskich nacjonalistów z Ludowego Ruchu Przeciwko Imigracji (Folkebevegelsen Mot Innvandring, FMI) Morten Lorentzen wezwał więc do przeciwstawienia się globalnym elitom finansowym, a także podkreślił, iż prawdziwej zmiany politycznej nie da się przeprowadzić przy pomocy tradycyjnych grup obywatelskich. Ponadto głos zabrali Zwezdomir Andronow z Bułgarskiej Unii Narodowej (BGNS) oraz anonimowy przedstawiciel nacjonalistów z Rosji, który skrytykował bratobójcze walki pomiędzy Rosjanami i Niemcami.

Nowy współprzewodniczący Die Rechte Sascha Krolzig w swoim przemówieniu mówił natomiast o politycznych represjach wobec nacjonalistów, których jednym z elementów był policyjny wniosek o uniemożliwienie mu wystąpienia na demonstracji. Niemieckie służby uzasadniały taki krok obawami o bezpieczeństwo publiczne, co według Krolziga potwierdza istnienie północnokoreańskich standardów w kraju prezentującym siebie jako najbardziej liberalne europejskie państwo.

Następnie uczestnicy manifestacji przeszli ulicami Berlina, mając ze sobą setki czarno-biało-czerwonych flag Cesarstwa Niemieckiego, okolicznościowe banery oraz niszczone później flagi Unii Europejskiej. Tym razem obyło się bez większych prób blokowania legalnej demonstracji, ponieważ jej przeciwnicy ograniczyli się do nieudolnego zagłuszania skandowanych haseł za pośrednictwem gwizdków.

Na trasie przemarszu również odbywały się przemówienia, dlatego podczas jednego z postojów głos zabrali przedstawiciele ruchów nacjonalistycznych z Francji i Belgii. Pierre-Marie Bonneau z Francuskiej Partii Nacjonalistycznej (Parti nationaliste français , PNF) oraz Marco Santi z belgijskiej Narodowej Demokracji (Démocratie Nationale, DN) mówili więc głównie o doświadczeniach swoich państw z problemem trwającej islamizacji.

Po przejściu przez mocno lewicową dzielnicę studencką, nacjonaliści dotarli do ostatniego punktu swojej demonstracji, gdzie również odbywały się przemówienia. Béla Incze z węgierskiego Ruchu 64 Komitaty (Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom, HVIM), reprezentujący jedną z największych delegacji na manifestacji, wzywał więc do ogólnoeuropejskiej solidarności. Ostatecznie do zgromadzonych nie przemówił europoseł Udo Voigt, niegdysiejszy przewodniczący Narodowodemokratycznej Partii Niemiec (Nationaldemokratische Partei Deutschlands, NPD), ale na marszu obecni byli głównie działacze młodzieżówki tego ugrupowania.

Wydarzenie zakończył przedstawiciel niezależnych nacjonalistów Sven Skoda, który nawoływał do europejskiej jedności przeciwko Unii Europejskiej, ograniczającej prawa suwerennych narodów, a tym samym do zniszczenia tej organizacji. Przedstawiciele organizatorów manifestacji po jej zakończeniu krytykowali głównie działania policji, natarczywie legitymującej uczestników akcji w Dortmundzie.

Źródło: Dortmund Echo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s