Jobbik na wielkiej demonstracji opozycji

Działacze i sympatycy Jobbiku w ostatnią sobotę wzięli udział w dużej demonstracji węgierskiej opozycji, której uczestnicy krytykowali przebieg wyborów parlamentarnych z 8 kwietnia. Przeciwnicy rządzącej centroprawicy mówią bowiem nie tylko o nieuczciwej kampanii, ale również o fałszowaniu głosów.

Sobotnia demonstracja była organizowana przez organizacje pozarządowe, lecz wzięli w niej udział także politycy różnych partii opozycyjnych, w tym także działacze i sympatycy nacjonalistycznego Jobbiku. Ugrupowanie, które po wyborach z 8 kwietnia stało się największą siłą opozycji, podobnie jak inni krytycy rządu zwraca uwagę na nieuczciwy przebieg kampanii przedwyborczej oraz samego liczenia głosów.

Jobbik rozpoczął swój przemarsz pod budynkiem budapesztańskiej Opery, aby następnie udać się na Plac Deáka, czyli jedno z centralnych miejsc węgierskiej stolicy, a później przenieść się na Plac Kossutha pod siedzibą węgierskiego Zgromadzenia Narodowego. Ogółem w demonstracji opozycji zdaniem organizatorów mogło wziąć udział nawet 100 tysięcy osób.

Wiceprezes Jobbiku i burmistrz  Ásotthalom László Toroczkai nie ukrywał przy tym, że jest niezadowolony z konieczności wspólnego manifestowania z siłami liberalnymi i lewicowymi, ale za taki stan rzeczy odpowiada rządzący Fidesz. Lider radykalnego skrzydła partii zwrócił uwagę na tanie działania, jak niszczenie plakatów wyborczych i rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, czego sam doświadczył przed pięcioma laty w trakcie wyborów w swojej wsi.

Jednocześnie partia wydała oświadczenie, w którym przypomina, że udzieliła warunkowego poparcia grupom obywatelskim organizującym podobne manifestacje (kolejna ma odbyć się w ten weekend), dlatego jej politycy pojawili się wśród demonstrujących nie chcąc jednocześnie, aby protesty zostały zawłaszczone przez jakiekolwiek ugrupowanie.

Źródła: Alfahir.hu / Jobbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s