Gábor Vona odchodzi z polityki

Gábor Vona, ustępujący przewodniczący Jobbiku, w niedzielę zapowiedział rezygnację z zajmowanego stanowiska, ale jeszcze w poniedziałek rano nie wykluczał ponownego kandydowania na funkcję prezesa partii. Wieczorem ogłosił jednak, że z powodu słabego wyniku wyborczego nacjonalistów całkowicie wycofuje się z polityki, a więc nie obejmie ponownie mandatu posła.

Przed wyborami parlamentarnymi Vona zapowiadał, że jeśli Jobbik nie wygra wyborów, wówczas zrezygnuje on z funkcji przewodniczącego ugrupowania. W trakcie niedzielnego wieczoru wyborczego polityk wziął pełną odpowiedzialność za słaby wynik, a więc uzyskanie niemal tego samego poziomu poparcia, co przed czterema laty. W poniedziałek Vona poinformował, iż złożył rezygnację na ręce zarządu partii, a ponadto zdecydował się nie obejmować odnowionego mandatu parlamentarnego.

W najbliższym czasie ma odbyć się kongres ugrupowania, który wybierze jego nowego przewodniczącego. Vona w swoim oświadczeniu podkreślił, że Jobbik po niedzielnych wyborach stał się największą i faktycznie jedyną siłą opozycyjną na Węgrzech, a on sam uczyni wiele, aby nacjonaliści byli jeszcze silniejsi, ale po dwunastu latach już nie jako ich przewodniczący.

Gotowość wzięcia odpowiedzialności za Jobbik wyraził już wiceprzewodniczący partii i burmistrz Ásotthalom, László Toroczkai, który napisał dzisiaj na swoim oficjalnym profilu w sieci społecznościowej Facebook, iż zawsze jest gotów służyć swojemu krajowi. Toroczkai zdystansował się przy tym od polityki Vony, ponieważ jego zdaniem bycie partią ludową oznacza troskę o wszystkich Węgrów, a to nie wymaga wyrzekania się własnej przeszłości, co jest aluzją do umiarkowanej linii politycznej promowanej od kilku lat przez ustępującego przewodniczącego Jobbiku.

Źródła: Alfahir.hu / Kuruc.info

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s