Vona rezygnuje z szefowania Jobbikowi

Dotychczasowy przewodniczący Jobbiku Gábor Vona zapowiedział wczoraj ustąpienie ze stanowiska, po tym jak fiasko przyniosła forsowana przez niego polityka przeobrażenia ugrupowania w konserwatywną partię ludową. We wczorajszych wyborach parlamentarnych nacjonaliści zdobyli bowiem więcej mandatów niż przed czterema laty, ale uzyskali jednocześnie mniej głosów na swoją listę krajową.

Zwycięzcą niedzielnych wyborów parlamentarnych na Węgrzech został centroprawicowy sojusz Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej, który uzyskał konstytucyjną większość 2/3 głosów w Zgromadzeniu Narodowym. Drugie miejsce zajął z kolei właśnie Jobbik, który otrzymał 1,007,084 czyli 19,54 proc.wszystkich oddanych głosów na listę krajową.

Tym samym nacjonalistyczne ugrupowanie będzie miało 25 deputowanych w liczącym 199 miejsc parlamencie, czyli o dwóch więcej niż w minionej kadencji. Partia uzyskała przy tym kilkadziesiąt tysięcy głosów mniej niż przed czterema laty, ale w porównaniu z 2014 rokiem udało jej się przynajmniej wygrać w jednym z jednomandatowych mandatowych okręgów wyborczych.

Ten rezultat trudno jednak uznać za sukces, ponieważ trwająca od mniej więcej 2013 roku polityka łagodzenia wizerunku przez Jobbik nie przyniosła spodziewanych rezultatów w postaci przejęcia części elektoratu Fideszu. Z tego powodu Vona zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ogłosił wczoraj rezygnację z funkcji przewodniczącego partii, którym był od 2006 roku. Polityk dodał, że wynik wyborczy z pewnością jest otrzeźwiający, ale nie zagraża istnieniu partii, która od kilku lat niemal codziennie jest składana do grobu.

Widoczne są jednak rozbieżności pomiędzy działaczami Jobbiku, o czym świadczy dzisiejsza wymiana zdań pomiędzy jego wiceprzewodniczącymi. Burmistrz Ásotthalom László Toroczkai napisał bowiem na swoim profilu na Facebook’u, że Vona zawiódł, ale partia wciąż żyje, dlatego jego decyzja o rezygnacji jest słuszna. Inny wiceszef partii, poseł Tamás Sneider, skrytykował jednak Toroczkaia, przypominając o zasługach dotychczasowego przewodniczącego dla Jobbiku. Dodatkowo zdaniem Sneidera ugrupowanie nie było po prostu w stanie powstrzymać ewoluującej i skorumpowanej dyktatury.

Źródła: Magyar Nemzet / Alfahir.hu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s