Bułgarscy nacjonaliści krytykują Erdoğana

Fiaskiem zakończył się szczyt pomiędzy Unią Europejską i Republiką Turecką, podczas którego unijni przywódcy mieli między innymi nalegać na zwolnienie greckich oficerów przebywających w tureckich więzieniach. Spotkanie europejskich polityków z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoğanem odbywało się w Warnie, dlatego też postanowili je skomentować bułgarscy nacjonaliści.

Szczyt w Warnie odbył się w poniedziałek 26 marca, a głównym tematem rozmów pomiędzy unijnymi liderami i turecką głową państwa były kwestie dotyczące współpracy energetycznej, fali imigracyjnej, walki z terroryzmem, pomocy dla tureckich obozów dla uchodźców, a także dalszej integracji Turcji z Unią Europejską, która miała by być uzależniona między innymi od zwolnienia z tureckiego więzienia dwóch greckich oficerów, na co Turcy nie chcą się jednak zgodzić.

Bułgarski europoseł Angeł Dżambazki z WMRO – Bułgarskiego Ruchu Narodowego, współtworzącego nacjonalistyczny sojusz Zjednoczonych Patriotów, komentując szczyt w jego kraju stwierdził, że reprezentowana przez niego opcja polityczna od dawna twierdzi, iż dla Turcji nie ma miejsca w Unii Europejskiej. Ankara nie zamierza bowiem przestrzegać jakichkolwiek standardów narzucanych przez Brukselę, ponieważ nie ma kulturowo i politycznie nic wspólnego z Europą.

Dżambazki dodał w telewizyjnym wywiadzie, iż Zjednoczeni Patrioci mają też krytyczny stosunek do samej osoby tureckiego prezydenta. Erdoğan od dawna próbuje bowiem mieszać się w wewnętrzne sprawy Bułgarii, co czynił między innymi poprzez powołanie nowej partii reprezentującej mniejszość turecką, która ostatecznie nie przekroczyła progu w ostatnich wyborach parlamentarnych. Swoimi czynami doprowadził on ostatecznie do załamania się dobrych bułgarsko-tureckich stosunków.

Nacjonaliści są też przeciwni przekazywaniu Turcji kolejnych funduszy, o co w Warnie miał prosić Erdoğan, trzymający tym samym Europę w szachu pod groźbą przepuszczenia do niej syryjskich uchodźców znajdujących się obecnie w tureckich obozach. Zamiast tego, zdaniem koalicji UE powinna zrezygnować z negocjacji członkowskich z Turcją.

Źródło: WMRO

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s