Le Pen zapłaci za rewizję historii

Francuski sąd kasacyjny podtrzymał wyrok wcześniejszych instancji, które zasądziły karę grzywny europosłowi Jean-Marie Le Penowi. Nestor francuskiego nacjonalizmu przed trzema laty miał bowiem negować Holokaust, ponieważ po raz kolejny nazwał komory gazowe nieistotnym szczegółem II wojny światowej.

W marcu 2017 roku Sąd Apelacyjny w Paryżu wydał wyrok w sprawie przeciwko Le Penowi, zarządzając karę grzywny w wysokości 30 tysięcy euro, od czego europoseł postanowił się odwołać. Wczoraj jednak Sąd Kasacyjny zadecydował, iż zaskarżenie tego wyroku było niesłuszne i założyciel Frontu Narodowego musi ostatecznie zapłacić wyżej wspomnianą kwotę.

Le Pen został skazany za niezgodną z prawem kontestację zbrodni przeciwko ludzkości, a miał się tego dopuścić dokładnie 2 kwietnia 2015 roku podczas wywiadu udzielonego jednej z francuskiej telewizji. Wieloletni przewodniczący FN stwierdził wówczas, że nie żałuje swoich wcześniejszych wypowiedzi na temat komór gazowych, dlatego podtrzymuje, iż ich użycie w czasie II wojny światowej było jedynie nieistotnym szczegółem w całej historii tego konfliktu.

Europarlamentarzysta był już dwukrotnie karany za podobne wypowiedzi, po raz pierwszy w 1987 roku przez francuski sąd, a następnie w 1999 roku przez niemiecki wymiar sprawiedliwości. Wypowiedź z 2015 roku była jedną z przyczyn wykluczenia Le Pena z szeregów jego własnej partii.

Źródło: FranceTVInfo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s