„Nasza Słowacja” broni lasów przed Cyganami

Partia Ludowa „Nasza Słowacja” od dawna zwraca uwagę na problem nielegalnego wyrębu lasów, zagrażający zwłaszcza bogatemu środowisku naszych południowych sąsiadów we wschodniej części ich kraju. Za ten proceder odpowiada głównie lokalna społeczność cygańska, która może liczyć na pobłażanie ze strony policji, a także na zasiłki od lokalnych władz.

Słowaccy nacjonaliści twierdzą, że istnienie uprzywilejowanych grup społecznych generuje wiele problemów dla tamtejszych gmin, które obok zjawisk takich jak poczucie stałego lęku, nieznośny zapach, możliwość rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych i różnych form przestępczości, powodują również ogromne obciążenie dla lokalnego środowiska naturalnego. W cygańskich osadach gromadzone są bowiem odpady oraz odprowadzane ścieki, zanieczyszczające podziemne zasoby wodne oraz lokalne rzeki i strumienie.

Ponadto cygańska społeczność degraduje ekologię w inny nie mniej groźny sposób, jakim jest oczywiście nielegalne karczowanie lasów, powodujące poważne straty na terenach słynących wcześniej z gęstego zalesienia. Cyganie muszą więc pozyskiwać drewno z lasów, ponieważ otrzymywane zasiłki społeczne przeznaczają głównie na alkohol i hazard, stąd nie mają później pieniędzy na zakup opału do swoich mieszkań. Szczególnie w zimie całe ich grupy wracają więc z lasów z całymi drzewami, nie przejmując się zasadniczo do kogo należą znajdujące się na danym terenie zasoby.

Szczególną biernością w tej kwestii popisuje się przy tym słowacka policja, ponieważ sprawcy kradzieży drewna na ogół pozostają bezkarni, w czym dużą rolę odgrywają niestety obecne przepisy nie pozwalające na poważne ukaranie osób trudniących się tym procederem. Napotykając grupę osób z piłami i siekierami ani policja, ani też służby leśne nie mogą więc zbyt wiele zrobić, bo posiadanie podobnych narzędzi na obszarze lasu nie jest przestępstwem.

Ludowa Partia „Nasza Słowacja” (Ľudová strana „Naše Slovensko”, LS-NS) próbowała przeforsować przy tym odpowiednie zmiany w prawie, ale pozostali posłowie do słowackiej Rady Narodowej nie widzą zagrożenia, przed jakim stoi obecnie tamtejsze środowisko. Zdaniem nacjonalistów dalsza bierność może więc spowodować, że piękne lesiste obszary Słowacji będzie można już niedługo podziwiać tylko na zdjęciach i materiałach wideo.

Źródło: Nasza Słowacja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s