Wyborcze obchody Rewolucji Węgierskiej

Jobbik jak co roku zorganizował swoją manifestację z okazji kolejnej rocznicy wybuchu Rewolucji Węgierskiej 1848 roku, kiedy Węgrzy w walce o niepodległość wystąpili przeciwko austriackiej monarchii. Tym razem demonstracja nacjonalistów miała wyraźnie przedwyborczy charakter, dlatego zapowiedzieli oni odsunięcie od władzy skorumpowanej centroprawicy, zajmującej się już tylko atakami na partie opozycyjne.

Tegoroczne obchody wybuchu Rewolucji Węgierskiej w dniu 15 marca 1848 roku zbiegły się z kampanią przed wyborami, które odbędą się już 8 kwietnia, stąd też na wszystkich zorganizowanych wczoraj w Budapeszcie manifestacjach dominowały wątki związane z bieżącą polityką.

Już na wstępie manifestacji Péter Jakab, rzecznik prasowy klubu parlamentarnego Jobbiku, zapowiedział, iż jego ugrupowanie położy kres klientelistycznym rządom centroprawicowego Fideszu, opartym w dużej mierze na zastraszaniu jego krytyków. Parlamentarzysta zwrócił przy tym uwagę, że obóz polityczny premiera Viktora Orbána nie ma żadnego politycznego programu, dlatego zajmuje się głównie atakowaniem swoich przeciwników poprzez rozpowszechnianie kłamstw.

Jakab przypomniał bowiem, że nacjonaliści w ostatnich miesiącach wygrali blisko sto procesów w pro-rządowymi mediami, które rozpowszechniały nieprawdziwe informacje na ich temat. To oczywiście nie jedyne kłamstwo Fideszu, ponieważ wydając kilkaset milionów forintów na kampanię w sprawie referendum o odmowie przyjęcia imigrantów, potajemnie przyjął on ich ponad 2,3 tysiąca. Rządzący wbrew swojej propagandzie nie rozliczyli też ćwierćwiecza węgierskiej transformacji, ponieważ jak dotąd nikt nie odpowiedział za rozgrabienie majątku narodowego.

Wiceprezes Jobbiku Dániel Z. Karpát w swoim przemówieniu zwracał z kolei uwagę, iż centroprawica próbuje zniechęcić Węgrów do udziału w kwietniowych wyborach parlamentarnych, ponieważ wysoka frekwencja może doprowadzić do odsunięcia go od władzy, co najlepiej pokazały niedawne wybory na burmistrza jednego z węgierskich miasteczek. Okazały się one sukcesem opozycyjnego kandydata, chociaż pojawiające się wcześniej sondaże nie dawały mu większych szans w starciu z samorządowcem wystawionym przez Fidesz.

Polityk twierdzi dodatkowo, że Orbán i jego zaplecze są przerażeni możliwością oddania władzy, dlatego trzymają się jej wszelkimi sposobami i nie są w stanie rozliczyć się nawet ze swoich korupcyjnych skandali. Dodatkowo węgierski premier celowo unika debaty ze swoimi krytykami, aby chociażby nie obnażyć braku swojej wizji w kwestii masowej emigracji młodych ludzi do Europy Zachodniej. Tymczasem nacjonaliści zamierzają pomóc węgierskiemu rolnictwu, ludziom oszukanym przez banki w sprawie kredytów we frankach, środowiskom pracowniczym w ich pozycji wobec pracodawców, czy też rozpocząć program taniego budownictwa mieszkaniowego.

Kolejny z wiceprezesów Jobbiku, János Volner, wezwał zwolenników Jobbiku do mobilizacji przy urnach wyborczych, ponieważ jest to jedyny sposób na zmianę obecnej władzy. Głosując należy przy tym pamiętać, że za Fideszem stoją osoby skorumpowane i oligarchowie, tymczasem nacjonaliści nie będą wspierać biznesmenów związanych z centroprawicą oraz międzynarodowych korporacji, ale w głównej mierze małych i średnich węgierskich przedsiębiorców.

Na zakończenie demonstracji głos zabrał szef Jobbiku i jego kandydat na premiera, Gábor Vona, który zapowiedział upadek rządu Orbána. Jego zdaniem przed rokiem można było mówić, iż Węgry powoli wracają do czasów komunizmu, lecz obecnie jest to raczej okres średniowiecznego feudalizmu. Z tego powodu nacjonaliści ogłosili dwunastopunktowy program, w którym zobowiązują się do ochrony węgierskiego bezpieczeństwa, silnej Europy wolnych narodów, stworzenie niezależnych instytucji demokratycznych i nowoczesnej administracji państwowej, wspieranie krajowej przedsiębiorczości, czy też wzmocnienie pozycji węgierskiego pracownika.

Źródło: Alfahir.hu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s