Nacjonaliści upamiętnili łotewskich legionistów (+WIDEO)

Dzisiaj w Rydze odbyła się manifestacja, jak co roku upamiętniająca Dzień Pamięci Legionu Łotewskiego, a więc żołnierzy tamtejszych oddziałów Waffen SS. W demonstracji tradycyjnie poza kombatantami wzięli udział tamtejsi nacjonaliści, zaś obchodom towarzyszyły niewielkie i spokojne protesty miejscowych środowisk antyfaszystowskich.

Mróz nie powstrzymał łotewskich nacjonalistów przed dorocznym pochodem ulicami centrum Rygi, w którym tradycyjnie wzięli udział wciąż żyjący weterani Legionu Łotewskiego Waffen SS oraz politycy i sympatycy współrządzącej krajem partii Zjednoczenia Narodowego – „Wszystko dla Łotwy” / TB-LNNK (Nacionālā apvienība „Visu Latvijai!”)., a także delegacje litewskich i estońskich ugrupowań narodowych.

Ogółem w demonstracji wzięło udział blisko półtora tysiąca osób, trzymających ze sobą transparenty sprzeciwiające się nazizmowi i komunizmowi, ponieważ Dzień Pamięci Legionu Łotewskiego najczęściej atakowany jest właśnie za hołdowanie tej pierwszej ideologii. Po przemarszu ulicami łotewskiej stolicy, młodzi ludzie z flagami narodowymi utworzyli szpaler, aby weterani i przedstawiciele nacjonalistów mogli złożyć kwiaty pod Pomnikiem Wolności.

Manifestacji jak co roku towarzyszyły protesty środowisk antyfaszystowskich, rekrutujących się głównie wśród miejscowych Rosjan, ale tym razem obyło się bez większych incydentów. Policja zatrzymała bowiem tylko dwie osoby – jedną za przebywanie na zgromadzeniu publicznym pod wpływem alkoholu, z kolei drugą z powodu złamania zasad obowiązujących na podobnych wydarzeniach.

Źródło: La.lv.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s