Antypolski marsz nacjonalistów we Lwowie

Ukraiński Korpus Narodowy uczcił w niedzielę pamięć Romana Szuchewycza, dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii, który 5 marca 1950 roku zginął otoczony przez radzieckie NKWD. Mimo tego faktu, zorganizowana we Lwowie demonstracja była wymierzona głównie w Polskę, a na jej czele szedł baner z napisem „Miasto Lwów – nie dla polskich panów”.

Manifestacja zorganizowana przez polityczne skrzydło Batalionu „Azow”, walczącego z pro-rosyjskimi separatystami we wschodniej części Ukrainy, już kilka dni wcześniej wzbudziła spore kontrowersje. Przedstawiciele tej formacji i Korpusu Narodowego jeszcze do niedawna występowali w Polsce na konferencjach poświęconych idei „Międzymorza”, dlatego niektóre polskie środowiska były wręcz zszokowane takim obrotem sprawy.

Ostatecznie we lwowskiej demonstracji ukraińskich nacjonalistów wzięło udział według organizatorów blisko tysiąc osób, a na czele pochodu niesiono okolicznościowy baner z wizerunkiem Szuchewycza oraz napisem „Miasto Lwów nie dla polskich panów”. Wśród skandowanych haseł pojawił się natomiast głównie te, które wzywają Ukraińców do pokazania swojej siły.

Korpus Narodowy w swoim komunikacie podkreślił dodatkowo, że marsz był również formą protestu przeciwko nowelizacji polskiej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która ma „uderzać w możliwość czczenia ukraińskiego ruchu wyzwoleńczego” w Polsce. Partia zwróciła też uwagę, że nie ingeruje w polskie prawodawstwo, ale nie powinno ono dotyczyć „ani metra ukraińskiej ziemi”.

Źródło: Korpus Narodowy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s