Litwini świętowali stulecie odzyskania niepodległości

Litewscy nacjonaliści tradycyjnie już przeszli ulicami Wilna, aby uczcić setną rocznicę ogłoszenia Aktu niepodległości Litwy. Tym razem na frekwencji odbiły się jednak podziały tamtejszych środowisk narodowych, ponieważ 16 lutego przez centrum litewskiej stolicy przeszły ogółem dwie manifestacje organizowane przez radykalne i te bardziej umiarkowane ugrupowania.

Pierwsza z demonstracji odbyła się po południu, a jej uczestnicy zebrali się pod pomnikiem Wielkiego Księcia Giedymina, aby następnie przemaszerować na Plac Łukiski, po drodze odpalając pochodnie na Alei Giedymina. Na końcu manifestacji przedstawiciel stowarzyszenia „Rozmów o języku i narodzie” podkreślał, iż obecnie niszczenie tożsamości narodowej odbywa się pod hasłami obrony praw człowieka i tolerancji, zaś globaliści poprzez swoje inwestycje realizują swoje własne interesy.

Część uczestników manifestacji dołączyła później do pochodu organizowanego przez bardziej radykalne środowiska litewskich nacjonalistów. Demonstracja ta przy udziale pochodni i okolicznościowych transparentów zgromadziła około ośmiuset osób, a odbyła się ona mimo braku zgody ze strony władz Wilna, stąd zadecydują one obecnie, czy w tej sprawie zostanie wszczęte pochodzenie, ponieważ nacjonaliści przeszli ulicami miasta przy asyście policji.

Organizatorzy twierdzą, że brak zgody, motywowany innymi zaplanowanymi wydarzeniami na trasie przemarszu, był podyktowany faktem zarządzania litewską stolicą przez ugrupowania liberałów i polskiej mniejszości. Litewscy nacjonaliści skupili się jednak na świętowaniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości, a także oddali hołd Litwinom walczącym przeciwko sowieckiej armii.

Źródła: Alkas.lt / 15min.lt

1 thought on “Litwini świętowali stulecie odzyskania niepodległości

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s