Le Pen oskarża ojca o prowokacje

Decyzją francuskiego sądu Jean-Marie Le Pen został przywrócony na stanowisko honorowego przewodniczącego Frontu Narodowego, dlatego zamierza wziąć udział w zbliżającym się kongresie partyjnym. Szefowa partii i córka jej założyciela, Marine Le Pen, uważa jednak zapowiedzi ojca za prowokacje mające zapewnić mu medialny rozgłos.

W ubiegłym tygodniu paryski Sąd Apelacyjny ostatecznie uznał za legalne wyrzucenie Le Pena z partii, którą to decyzję podjęło jej kierownictwo w 2015 roku, kiedy nestor francuskiego nacjonalizmu udzielił wywiadu tygodnikowi „Rivarol”, w którym uznał on komory gazowe w obozach koncentracyjnych za szczegół w historii drugiej wojny światowej.

Jednocześnie jednak sąd nakazał ugrupowaniu zapłacenie odszkodowania jego założycielowi, ponieważ cofnął on z kolei inną decyzję kierownictwa Frontu. Mianowicie sędziowie uznali, że bezprawne było pozbawienie Le Pena funkcji honorowego przewodniczącego partii, dlatego też został on ponownie przywrócony na to statutowe stanowisko.

Tym samym Le Pen, nie będąc jednocześnie członkiem partii, może uczestniczyć w zebraniach jego kierownictwa, w tym w zbliżającym się kongresie Frontu. Francuski europoseł już zapowiedział więc, że w połowie marca stawi się na zjeździe ugrupowania, które ma decydować między innymi o zmianie jego nazwy.

Szyld partii nie będzie jednak jedynym punktem programu owego kongresu, ponieważ zajmie się on również statutem ugrupowania. Władze Frontu w ubiegłym miesiącu już przyjęły jego projekt, który będzie rekomendowany partyjnym działaczom, a zakłada on między innymi likwidację stanowiska jego honorowego przewodniczącego. Marine Le Pen twierdzi więc, że zapowiedzi jej ojca są jedynie prowokacją, która ma zapewnić mu obecność w mediach.

Źródło: Challenges.fr

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s