Serbscy nacjonaliści upamiętnili Milana Nedicia

Serbscy nacjonaliści wyszli w ubiegły weekend na ulice Belgradu, aby uczcić 72. rocznicę śmierci Milana Nedicia, premiera kraju za czasów jego niemieckiej okupacji. Demonstracji towarzyszyły protesty liberalnych i lewicowych ugrupowań opozycyjnych, sprzeciwiających się rehabilitowaniu serbskiego wojskowego oskarżanego przez nich o kolaborację z okupantem.

Manifestacja nacjonalistów została zorganizowana dokładnie 4 lutego, czyli w 72. rocznicę samobójstwa Nedicia, który wyskoczył przez okno kiedy znajdował się w belgradzkim areszcie po przekazaniu go komunistom przez wojska brytyjskie. Jej organizatorami były organizacje Serbska Akcja i Carostavnik.

Po przejściu ulicami Belgradu uczestnicy pochodu złożyli kwiaty pod miejscem śmierci Nedicia, gdzie wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Jednocześnie organizatorzy odcięli się po demonstracji od niektórych osób, ich zdaniem niepotrzebnie pokazujących rzymski salut, co miało działać tylko na korzyść komunistycznej propagandy oczerniającej serbskiego wojskowego.

Pochodowi towarzyszyła przy tym kontrmanifestacja opozycyjnych grup liberalnych i lewicowych. W ich ocenie upamiętnianie Nedicia jest propagowaniem „faszyzmu”, a rządząca centroprawicowa powinna wydać zakaz organizacji tego zgromadzenia. Nacjonaliści podkreślali przy tym w swoich relacjach, iż policja nienależycie zabezpieczyła całą akcję, ponieważ dopuściła ich przeciwników zbyt blisko demonstracji.

Tydzień wcześniej serbscy nacjonaliści urządzili publiczną zbiórkę podpisów za budową pomnika Nedicia, zaś odzew przechodniów miał być bardzo pozytywny.

Gen. Milan Nedić przed II wojną światową był jednym z najważniejszych dowódców w jugosłowiańskiej armii, natomiast po niemieckiej inwazji na Bałkany w 1941 roku stanął na czele Rządu Ocalenia Narodowego. zaś przyjęcie funkcji premiera uzasadnił koniecznością obrony serbskiej ludności przed kilkoma okupantami (część serbskiego terytorium zostało zajęte przez Bułgarię, Chorwację, Rumunię i Węgry). Po rozwiązaniu rządu w listopadzie 1944 roku wyjechał do Austrii, gdzie został aresztowany przez Brytyjczyków i wydany komunistycznym partyzantom Josipa Broz Tity.

Źródła: Serbska Akcja / N1info.com.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s