Gorąco na manifestacjach włoskich nacjonalistów (+WIDEO)

Wczorajsze manifestacje dwóch największych włoskich ugrupowań nacjonalistycznych przebiegały bardzo niespokojnie i zakończyły się zamieszkami „antyfaszystów” z policją. CasaPound Italia oraz Forza Nuova organizowały bowiem w całym kraju obchody masakry włoskiej ludności ze strony jugosłowiańskiej partyzantki w okresie II wojny światowej.

Nacjonalistyczni aktywiści Forza Nuova (Nowa Siła) oraz Fiamma Tricolore (Trójkolorowy Płomień), tworzący koalicję wyborczą „Włochy dla Włochów”, zgromadzili się w Turynie, aby uczcić masakry znane we Włoszech pod nazwą „Foibe”. Przeciwko ich manifestacji postanowili jednak zaprotestować przedstawiciele lokalnej skrajnej lewicy, którzy starli się z miejscową policją.

W ruch poszły więc butelki, kamienie z bruku i petardy, ale funkcjonariuszom ostatecznie udało się zablokować „antyfaszystów”. W rozmowie z mediami jeden z lokalnych działaczy FN zwracał uwagę na fakt, iż włoska skrajna lewica zachowuje się dokładnie tak jak przed 73 laty komunistyczni partyzanci, stąd zakłóca obchody tej smutnej rocznicy.

Zamieszki wywołane przez lewicowych aktywistów towarzyszyły również manifestacji CasaPound Italia w Piacenzie. Rozruchy były na tyle gwałtowne, iż tamtejsza żandarmeria, dysponująca zbyt małymi siłami, musiała nawet się wycofać, a ostatecznie doszło do jej bezpośredniego starcia z „antyfaszystami”. Lokalne media poinformowały, że w demonstracji skrajnej lewicy uczestniczyło ok. 400 osób, w tym działacze z innych miast.

CPI zorganizowało swoje akcje w całym kraju, natomiast kandydat ugrupowania na premiera Włoch, Simeone di Stefano, wziął udział w rzymskiej manifestacji nacjonalistów. Wiceszef organizacji zwracał zresztą uwagę, że włoscy patrioci są oskarżani o szerzenie nienawiści i przemocy, zaś tymczasem jest ona głównie udziałem lewej strony sceny politycznej, o czym niechętnie mówią media głównego nurtu.

Masakry „Foibe” wzięły swoją nazwę od dołów, do których komunistyczny partyzanci Josipa Broz Tity wrzucali Włochów zamordowanych w Istrii, Dalmacji oraz w Rijece, czyli miejscach będących obecnie częścią Republiki Chorwacji. Zbrodnie te miały miejsce od 1943 do 1945 roku i pochłonęły około 11 tysięcy ofiar.

Źródła: Ilprimatonazionale.it / Fanpage.it / Ancona Today

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s