Nordisk Ungdom nie popiera Szwedzkich Demokratów

Szwedzcy nacjonaliści z organizacji Nordisk Ungdom postanowili odnieść się do często zadawanych pytań, sugerujących jej związki z parlamentarną partią Szwedzkich Demokratów. Stowarzyszenie twierdzi, że od pewnego czasu nie wspiera antyimigracyjnego ugrupowania, ponieważ przed trzema laty zostało ono wykorzystane do rozgrywki przeciwko radykalnej młodzieżówce stronnictwa.

W wydanym oświadczeniu Nordycka Młodzież (Nordisk Ungdom, NU) stwierdza, że nie wspiera Szwedzkich Demokratów (Sverigedemokraterna, SD), ani żadnego innego szwedzkiego ugrupowania politycznego. Nacjonaliści podkreślają przy tym swoją gotowość do poparcia konkretnych rozwiązań prawnych, jeśli zostaną one przedstawione przez którąkolwiek z partii parlamentarnych.

NU w przeszłości, a dokładniej od 2010 roku, nawoływało do głosowania w wyborach parlamentarnych na SD, ale od tego czasu postanowiło ono zachować własną rygorystyczną linię ideologiczną. To jednak nie jedyny powód, dla którego nacjonaliści postanowili cofnąć dotychczasowe wsparcie dla dużo bardziej umiarkowanego ugrupowania.

SD przed trzema laty miało bowiem wykorzystywać NU do rozprawy ze Szwedzką Młodzieżą Demokratyczną (Sverigedemokratisk Ungdom, SDU), czyli ze swoją własną młodzieżówką. Dla starszego pokolenia działaczy stała się ona zbyt radykalna, ponieważ nie podzielała bardziej umiarkowanego kierunku, jakie obrało SD, stąd jej liderzy musieli pożegnać się z ugrupowaniem. Relacje utrzymywane pomiędzy aktywistami NU i częścią liderów SDU posłużyły natomiast jako dogodny argument do wspomnianej czystki.

Rzecznik NU Fredrik Hagberg podsumowując stanowisko NU podkreślił, iż w roku wyborczym jego organizacja chce podkreślić swoją niezależność i ideologiczną czystość, szczególnie w kontekście obecnej linii programowej SD, która nie jest prawdziwym rozwiązaniem dla nacjonalistów chcących uchronić swój kraj od zniszczenia.

Źródło: Nordisk Ungdom

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s