Nacjonaliści świętowali powstanie Republiki Serbskiej

Setka działaczy serbskich organizacji narodowych i tożsamościowych uczestniczyła w środę w obchodach rocznicy powstania Republiki Serbskiej, które zorganizowano w Belgradzie. Zgromadzeni podkreślali, że utworzenie tej struktury, znajdującej się obecnie w granicach Bośni i Hercegowiny, było jednym z głównych owoców narodowowyzwoleńczej walki z końca lat dziewięćdziesiątych.

Aktywiści Serbskiej Akcji, Generacji Tożsamości i mniejszych grup nacjonalistycznych, zebrali się w środę pod Cerkwią św. Sawy w Belgradzie, aby uczcić 26. rocznicę powstania Republiki Serbskiej i tym samym solidaryzować się w centralnymi obchodami odbywającymi się w Banja Luce, czyli na terenie Bośni i Hercegowiny.

Zebrani nacjonaliści i identytaryści podkreślali, że utworzenie tej struktury państwowej, będącej obecnie właśnie częścią Bośni i Hercegowiny, było jednym z głównych owoców walki narodowowyzwoleńczej prowadzonej przez Serbów w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, stąd jednym z motywów przewodnich demonstracji było uczczenie bohaterów tamtych wydarzeń.

Organizatorzy nie ukrywają też, że stoją w opozycji do głównego nurtu serbskiej polityki, który dzieli się na ugrupowania wprost wyrażające swoją nienawiść do Republiki Serbskiej, a także na centroprawicowych stronników serbskiego prezydenta Aleksandara Vucicia, ograniczającego się jedynie do deklaratywnego wspierania tej struktury.

Dla uczestników demonstracji prawdziwymi bohaterami są więc Ratko Mladić, dowódca wojskowy bośniackich Serbów, Radovan Karadzić, były prezydent Republiki Serbskiej, a także wszyscy uczestnicy walk, którzy byli postrachem dla muzułmańskich ekstremistów rządzących obecnie Bośnią i Hercegowiną.

Źródło: Serbska Akcja 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s