Hiszpański aktywista sądzony za krytykę islamizacji

Juan de Haro, koordynator młodzieżówki hiszpańskiej Narodowej Demokracji, stanął wczoraj przed sądem w związku z oskarżeniem o popełnienie „przestępstw z nienawiści”. Nacjonalistyczny działacz twierdzi jednak, że postępowanie ma charakter polityczny, a on sam zwracał uwagę na problem islamizacji Europy i działalność anty-hiszpańskiej skrajnej lewicy.

Szef młodzieżowej organizacji Narodowej Demokracji (Democracia Nacional, DN) został aresztowany przez katalońską policję w dniu 31 maja 2017 roku, w następstwie doniesienia złożonego w prokuraturze przez „antyfaszystowskich” aktywistów oskarżających go o łamanie prawa dotyczącego przestępstw popełnionych z nienawiści.

De Haro w marcu ubiegłego roku miał chwalić w nacjonalistycznym radiu internetowym wydarzenie z września 2013 roku, kiedy grupa działaczy hiszpańskich organizacji patriotycznych pojawiła się na spotkaniu w Centrum Blanquerny w Madrycie, będącym miejscem promowania katalońskiej kultury. Aktywiści wznosili wówczas okrzyki przeciwko niepodległości Katalonii, za co zostali zresztą skazani przez hiszpański sąd.

Działacz DN miał pochwalić ten czyn na antenie radia „Rebel”, gdzie krytykował także postępującą islamizację Europy i jej efekty w postaci ofiar ataków terrorystycznych przeprowadzanych przez muzułmanów. Według śledczych podobne deklaracje mają znamiona „islamofobii”, dlatego podpadają one pod paragraf dotyczący wspomnianego szerzenia nienawiści.

Sam De Haro twierdzi, iż cała sprawa jest motywowana politycznie, a on sam padł ofiarą ograniczania wolności słowa przeciwnikom obecnego systemu, którzy mają odwagę mówić o prawdziwej stronie działalności ugrupowań dążących do zniszczenia Hiszpanii.

Źródła: Democracia Nacional / El Nacional 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s