Jobbik ma zapłacić karę

Węgierscy nacjonaliści mają jeszcze dwa tygodnie na zapłacenie kary, jaką nałożyła na nich Państwowa Izba Kontroli. Już w grudniu orzekła ona, że Jobbik prowadził kampanię bilboardową poniżej kosztów jej wartości, dlatego powinien zasilić budżet państwa kwotą o równowartości blisko 1,3 miliona dolarów, co jest zdaniem ugrupowania elementem kampanii rządzących przeciwko siłom opozycyjnym.

Państwowa Izba Kontroli (ASZ) już w październiku poinformowała, iż Jobbik nie dostarczył jej swoich rozliczeń finansowych za pierwsze półrocze 2017 roku oraz za dwa wcześniejsze lata. Nacjonaliści tłumaczyli wówczas, że wystąpiły nieporozumienia dotyczące sposobu dostarczenia rachunków, po czym zostali oskarżeni przez kontrolerów o ich nieprzedstawienie. W grudniu natomiast ASZ nałożył na Jobbik karę finansową.

Teraz urząd oświadczył, iż ugrupowanie nie przedstawiło przekonujących dowodów dotyczących niesłuszności nałożonej grzywny, stąd musi ono zapłacić równowartość prawie 1,3 miliona dolarów na rzecz budżetu państwa. Tyle zdaniem ASZ wynosi bowiem różnica pomiędzy ceną rynkową miejsc na bilboardach a kwotą zapłaconą za nie przez nacjonalistów.

Chodzi o kampanię plakatową Jobbiku z połowy ubiegłego roku, kiedy w całych Węgrzech pojawiły się materiały oskarżające centroprawicowego premiera Viktora Orbána i jego otoczenie o dorabianie się na majątku państwowym. Samo ASZ jest kierowane przez byłego posła Fideszu, natomiast miejsca bilboardowe należały do jednego z najbogatszych Węgrów, który był wieloletnim bliskim współpracownikiem szefa rządu.

Nacjonaliści twierdzą, że urząd jest ciałem upolitycznionym i działającym na polityczne zlecenie rządzącej partii, starającej się wyeliminować opozycję przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi na Węgrzech. Jak dotąd Jobbikowi udało się zebrać jedną szóstą kwoty, jaką musi zwrócić do budżetu państwa z tytułu otrzymanej subwencji.

Źródło: 24.hu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s