Nordisk Ungdom uczciło króla Karola XII (+WIDEO)

Szwedzcy nacjonaliści z organizacji Nordisk Ungdom uczcili w ubiegłym tygodniu pamięć króla Karola XII, organizując manifestację w centrum Sztokholmu. Organizacja podkreśla przy tym, że jej głównym celem jest obecnie przejście z działalności metapolitycznej do obecności na ulicach szwedzkich miast.

Szwedzki król Karol XII sprawował władzę nad krajem od 1679 roku do dnia swojej śmierci, czyli 30 listopada 1718 roku, dlatego też właśnie w tym dniu aktywiści Nordisk Ungdom przeprowadzili manifestację z pochodniami w centrum Sztokholmu. Nacjonaliści uważają Karola XII za twórcę potęgi Królestwa Szwecji i odważnego żołnierza, który potrafił żyć na wojnach w takich samych warunkach jak zwykli szeregowcy jego armii.

Sama demonstracja była wcześniej zaplanowana, ale nie poinformowano o niej władz, dlatego nacjonaliści w dogodnym momencie odpalili pochodnie i wyciągnęli banery, aby wraz z nimi przejść ulicami szwedzkiej stolicy. Ogółem w akcji Nordisk Ungdom wzięło udział ponad sześćdziesiąt osób, a byli nimi głównie członkowie organizacji ze Sztokholmu i jego okolic.

Nacjonaliści zapowiadają jednocześnie, że obecnie ich celem jest przejście z poziomu organizacji metapolitycznej do aktywności ulicznej, w czym pomóc ma napływ nowych członków spowodowany uproszczoną procedurą przyjmowania osób zainteresowanych działalnością w ramach NU.

Źródło: Nordisk Ungdom

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s