Serbscy nacjonaliści potępili dożywocie dla Mladicia

Serbskie ugrupowania nacjonalistyczne zgodnie potępiły wyrok Międzynarodowego Trybunału Karnego do spraw byłej Jugosławii, który zdecydował się skazać generała Ratko Mladicia na karę dożywotniego więzienia. Zdaniem zwolenników byłego dowódcy bośniackich Serbów, wspomniana instytucja służy jedynie do napiętnowania narodu serbskiego, a inni uczestnicy krwawego konfliktu z końca ubiegłego wieku nie mają się czego obawiać.

Trybunał w Hadze ogłosił wczoraj, że Mladić winny jest dziesięciu z jedenastu zarzucanych mu czynów, czyli odpowiada za osławioną masakrę w Srebrenicy, prześladowanie muzułmanów i Chorwatów na terenie Bośni i Hercegowiny, terroryzowanie mieszkańców Sarajewa poprzez oblężenie miasta, a także za wykorzystanie „błękitnych hełmów” ONZ jako zakładników. Wszystkich tych czynów serbski wojskowy miał dopuścić się w latach 1991-1995, gdy dowodził Siłami Zbrojnymi Republiki Serbskiej.

Wyrok międzynarodowej instytucji został skrytykowany przede wszystkim przez polityków z Republiki Serbskiej, a więc jednej z dwóch części składowych Bośni i Hercegowiny, oraz przez serbskich nacjonalistów. Serbska Partia Radykalna (Srpska radikalna stranka, SRS) w swoim oświadczeniu zauważyła, iż Trybunał nie służy interesom wymiaru sprawiedliwości, ale jest instrumentem politycznym znajdującym się w rękach Unii Europejskiej i NATO.

Radykałowie zauważają bowiem, że Haga jest przeznaczona wyłącznie dla Serbów, podczas gdy przedstawiciele innych narodowości, odpowiedzialni za zbrodnie przeciwko narodowi serbskiemu, nie mają się czego obawiać. SRS uważa przy tym, że Mladić jest niewinny, ponieważ akt oskarżenia skierowany przeciwko niemu oparty jest nie na dowodach, lecz na dyrektywach zachodnich mocarstw. Jednocześnie partia Vojislava Šešelja, który także przebywał w areszcie w Hadze, podziękowała byłemu wojskowemu za jego poświęcenie na rzecz obrony terytorium Serbii i walki z fundamentalizmem.

W podobnym tonie utrzymane jest stanowisko ruchu Dveri, czyli drugiej obok SRS nacjonalistycznej partii reprezentowanej w serbskim parlamencie. Jej władze również oskarżają Trybunał w Hadze o prowadzenie działalności wymierzonej w Serbów, zaś celem tego wyroku jest demonizowanie narodu serbskiego i jego prawa do posiadania własnej państwowości. Dveri podkreśliło jednocześnie, iż dla partii Mladić będzie zawsze bohaterem i wielkim dowódcą wojskowym, będącym jednym z głównych ojców Republiki Serbskiej.

Aktywiści Serbskiej Akcji pojawili się natomiast we wtorek popołudniu w centrum Belgradu, aby przeprowadzić akcję solidarności ze skazanym generałem, mając ze sobą okolicznościowy transparent oraz portret z wizerunkiem Mladicia. Dla Serbskiej Akcji pozostanie on na zawsze symbolem walki o przetrwanie i zwycięstwo, napędzającym strach wśród ekstremistów i „wszelkiego rodzaju lokalnych zdrajców”.

Źródła: SRS / Dveri / Serbska Akcja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s