Front Narodowy na wojnie z bankami

Francuski Front Narodowy od dawna ma problemy z systemem bankowym, który odmawia chociażby udzielania pożyczek partii na jej kampanie wyborcze, natomiast teraz jeden z banków bez podania przyczyny postanowił zamknąć konta nie tylko należące do samego ugrupowania, lecz także do jego szefowej Marine Le Pen.

Przewodnicząca FN oskarżyła francuskie instytucje finansowe o nałożenie na nią „bankowej fatwy”, ponieważ ugrupowanie już nie tylko ma problem z uzyskaniem kredytów na prowadzone przez siebie kampanie, ale nawet nie może prowadzić swojego normalnego rachunku bankowego.

Société Générale, będący jednym z trzech największych banków we Francji, zamknął właśnie konta należące do Frontu, a także prywatny rachunek przewodniczącej ugrupowania. Partia przez blisko pięć miesięcy na wszelkie możliwe sposoby próbowała odwoływać się od decyzji tej instytucji, co jak doskonale widać nie przyniosło większych efektów, zaś sam bank odrzuca wszelkie oskarżenia o polityczne motywacje swojej decyzji.

Francuskie ugrupowania zgodnie z przepisami muszą posiadać konta bankowe, żeby możliwe było kontrolowanie ich przepływów finansowych, dlatego centralny Bank Francji nakazał Crédit du Nord, czyli filii Société Générale, aby otworzył on narodowcom nowy rachunek. Wówczas instytucja zadeklarowała, że nie będzie obsługiwać partyjnych płatności dokonywanych za pośrednictwem kart kredytowych i książeczek czekowych.

Wiceprezes FN Louis Aliot, komentując w jednej z francuskich telewizji kłopoty swojego ugrupowania, powiedział w poniedziałek, że Francuzi mogą na własne oczy przekonać się, iż demokracja w ich kraju znajduje się w rękach banków i systemu finansowego.

Źródło: Le Figaro

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s