Chorwaccy nacjonaliści uczcili ofiary Vukovaru

Przedstawiciele chorwackich ugrupowań nacjonalistycznych oraz weterani wojny w byłej Jugosławii uczestniczyli w obchodach zakończenia oblężenia miasta Vukovar. W trakcie uroczystości wspominano głównie ofiary wydarzeń z 1991 roku, kiedy miejscowość została doszczętnie zniszczona po blisko trzech miesiącach oblężenia przez siły serbskie.

Obchody wydarzeń z początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku odbywają się zawsze z udziałem najwyższych władz Chorwacji, a także weteranów chorwackich sił zbrojnych walczących o odłączenie kraju od federacyjnej Jugosławii. Tym razem obchodzono 26. rocznicę zakończenia oblężenia Vukovaru, który przez trzy miesiące bronił się przed atakami zdominowanej już wówczas przez Serbów Jugosłowiańskiej Armii Ludowej.

Do Vukovaru zjeżdżają się także przedstawiciele mocno podzielonego chorwackiego ruchu nacjonalistycznego, stąd na obchodach pojawili się aktywiści Chorwackiej Partii Prawa (Hrvatska stranka prava, HSP), Chorwackiej Partii Czystych Praw (Hrvatska čista stranka prava, HČSP), czy też Niezależnych dla Chorwacji (Neovisni za Hrvatsku, NzH).

Działacze wyżej wspomnianych partii nie uprawiali politycznej agitacji, skupiając się na uczestnictwie w przemarszach weteranów chorwackich oddziałów z walk o niepodległość kraju oraz na składaniu wieńców w miejscach pamięci w Vukovarze.

Źródło: HCSP  /  HSP

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s