Kotleba przegrał wybory samorządowe

Marian Kotleba nie będzie już pełnił funkcję żupana bańskobystrzyckiego. Przewodniczący Partii Ludowej „Nasza Słowacja” po czterech latach sprawowania tej samorządowej funkcji otrzymał niecałą jedną czwartą głosów, co przełożyło się na jego przegraną z kandydatem mainstream’owych słowackich ugrupowań politycznych.

W wyborach lokalnych, które odbyły się w minioną niedzielę, Kotleba otrzymał ogółem 23,2 proc głosów i tym samym po czterech latach przestał pełnić funkcję żupana bańskobystrzyckiego, będącej stanowiskiem pośrednim pomiędzy polskim marszałkiem województwa i wojewody. Kandydat Partii Ludowej „Nasza Słowacja” (Ľudová strana „Naše Slovensko”, LS-NS) przegrał tym sam z Jánem Lunterem, który przed wyborami mógł liczyć na poparcie wszystkich głównych partii od prawej do lewej sceny strony politycznej i otrzymał 48,5 proc.

Lider słowackich nacjonalistów komentując wynik wyborów zauważył, że wszystkie partie popierające Luntera, będącego biznesmenem z branży spożywczej, w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych otrzymały blisko 200 tysięcy głosów w kraju bańskobystrzyckim, a więc blisko siedmiokrotnie więcej od LS-NS. To w połączeniu z medialną kampanię demonizacji Kotleby i promowania Luntera miało przełożyć się na słaby wynik byłego już żupana.

Działacze LS-NS startowali również w wyborach na żupanów w innych regionach Słowacji. W kraju nitrzańskim Milan Uhrik uzyskał trzeci wynik zdobywając 15,36 proc. głosów, w kraju żylińskim Peter Sagan zajął czwarte miejsce z poparciem 7,62 proc., w kraju preszowskim Jozef Mihalčin otrzymał 7,07 proc. i tym samym zajął trzecią pozycję, a czwarty w kraju koszyckim z 4,67 proc. głosów był Štefan Surmánek.

Źródło: Nasza Słowacja / Aktuality.sk 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s