Jobbik pisze do wyborców lewicy

Już tylko pół roku zostało do kolejnych wyborów parlamentarnych na Węgrzech. Z tego powodu w studiu telewizyjnym miała odbyć się debata liderów nacjonalistycznego Jobbiku i Węgierskiej Partii Socjalistycznej, ale przedstawiciel lewicy ostatecznie wycofał się z ubiegania o stanowisko szefa węgierskiego rządu. Szef Jobbiku Gábor Vona napisał z tej okazji list do lewicowych wyborców, w którym przedstawia swoją partię jako jedyną wiarygodną alternatywę dla rządów centroprawicowego Fideszu.

W tym tygodniu w węgierskiej telewizji miała odbyć się debata pomiędzy Voną i László Botką, burmistrzem Segedyna oraz jednym z liderów Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP), lecz w ostatniej chwili lewicowy samorządowiec ogłosił całkowite wycofanie się z ubiegania o urząd szefa rządu. Botka stwierdził, że lewicowo-liberalna opozycja nie jest tak naprawdę zainteresowana przejęciem władzy i rozpaczliwie próbuje zachować swoje mandaty parlamentarne.

Największe z ugrupowań lewicowo-liberalnej opozycji, czyli MSZP, nie chciało się bowiem zgodzić na odstąpienie połowy miejsc na listach wyborczych przedstawicielom pozostałych rozdrobnionych partii o tym profilu politycznym, stąd zdaniem Botki wśród demokratycznej opozycji funkcjonuje taka sama mafia polityczna, jak w obecnym obozie rządzącym.

Z tego powodu Jobbik uznał, iż jest już oficjalnie jedyną alternatywą dla rządzącej centroprawicy z Fideszu. Vona wystosował z tej okazji list do lewicowych wyborców, w którym podkreślił, że od czasu rezygnacji Botki nacjonaliści są nie tylko największym, ale również jedynym ugrupowaniem mogącym powstrzymać dalsze trwanie oligarchicznego i skorumpowanego rządu Viktora Orbána.

Lider nacjonalistów stwierdza w liście, że jako kandydat narodowej partii konserwatywnej na stanowisko premiera Węgier opowiada się za historycznym sojuszem dla dobra kraju, stąd w tej chwili nie interesuje go kto ma prawicowe lub lewicowe poglądy, w jakim jest wieku, czy też jaki jest jego społeczny status. Vona jest bowiem zainteresowany pracą dla dobra ojczyzny i przywróceniem przejrzystości życia publicznego, stąd liczy na poparcie wszystkich zaniepokojonych obecnym stanem kraju.

Źródło: Alfahir.hu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s