Hiszpańscy nacjonaliści przeciwko niepodległej Katalonii

Blisko półtora tysiąca osób uczestniczyło w Barcelonie w manifestacji skierowanej przeciwko referendum niepodległościowemu w Katalonii. Hiszpańscy nacjonaliści uważają, że oderwanie się regionu Katalonii od ich kraju będzie nielegalne, dlatego poparli oni środki użyte przez centroprawicowy rząd do powstrzymania zapędów katalońskich polityków.

W manifestacji zorganizowanej w ostatni piątek przez lokalny oddział Narodowej Demokracji (Democracia NacionalDN) uczestniczyło blisko półtora tysiąca osób, choć poprawne politycznie media próbowały zaniżyć tę liczbę. Nacjonaliści zebrani pod siedzibą Katalońskiego Zgromadzenia Narodowego skupili się na śpiewaniu patriotycznych pieśni, w tym falangistowskiego hymnu „Cara al Sol”, a także na hasłach skierowanych przeciwko katalońskiemu separatyzmowi.

Sytuacja przed planowanym na 1 października referendum w sprawie odłączenia się Katalonii od Hiszpanii jest napięta i eskaluje ona z każdym dniem. Obecnie kontrowersje wzbudziła decyzja hiszpańskiego rządu o wysłaniu do Barcelony statków wypełnionych funkcjonariuszami policji federalnej, którzy mają być gotowi na ewentualną interwencję w przypadku łamania konstytucji Hiszpanii.

Liderzy DN wydali także specjalne oświadczenie, w którym popierają ostatnie działania podjęte przez rządzącą centroprawicę z Partii Ludowej, choć jednocześnie wyrażają przekonanie, iż trzeba było zdecydować się na nie już dawno temu. Według nacjonalistów konieczne jest obecnie zawieszenie autonomii Katalonii, dopóki region ten nie zrezygnuje z działań polegających na doprowadzeniu do jego secesji od reszty Hiszpanii.

Źródło: Democracia Nacional 1  /  2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s