Narasta konflikt między Le Pen a wiceprezesem Frontu Narodowego

Przewodnicząca francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen jest coraz bardziej krytycznie nastawiona do aktywności wiceszefa swojej partii. Florian Philippot niedawno założył własne stowarzyszenie „Patrioci”, a według lider narodowców nie powinien on łączyć swojego zaangażowania w ugrupowaniu z funkcją prezesa innej organizacji, z czym on sam się nie zgadza twierdząc, iż nowy podmiot ma być częścią odnowy wewnętrznej partii założonej przez Jean-Marie Le Pena.

Według medialnych doniesień, wczoraj odbyło się posiedzenie Biura Politycznego FN, podczas którego Le Pen miała powiedzieć Philippotowi, iż powinien on dokonać wyboru pomiędzy pełnieniem funkcji wiceszefa Frontu a aktywnością w założonym przez siebie stowarzyszeniu „Patrioci”. Warto w tym miejscu podkreślić, że europoseł narodowców już od dłuższego czasu znajduje się w ostrym konflikcie z innymi partyjnymi liderami, szczególnie tymi reprezentującymi prawe skrzydło Frontu.

Już wcześniej Le Pen zwracała uwagę na rozdźwięki w kierownictwie partii, dlatego na początku września w wywiadzie dla dziennika „Le Parisien” wezwała wszystkich liderów Frontu do „ukierunkowania” wspólnego działania. Współpracownik Philippota, Franck de Lapersonne, zaczął wówczas wyśmiewać stanowisko przewodniczącej Frontu twierdząc, iż „królowa oszalała”.

Sam wiceprezes uważa za to, że Front cierpi obecnie na spadek liczby członków, dlatego stowarzyszenie „Patrioci” ma pomóc w przyciągnięciu do ugrupowania nowych aktywistów. Ponadto Philippot podał przykłady innych członków kierownictwa FN, którzy są liderami zewnętrznych organizacji, jak choćby inny wiceprezes Louis Aliot, będący przewodniczącym Klubów „Idées-Nations”.

W dzisiejszym wywiadzie telewizyjnym Philippot stwierdził, że nie rozumie stanowiska reszty partyjnego kierownictwa oraz przywołał w tym kontekście swoje wcześniejsze słowa o prowadzeniu przez nich pozapartyjnej działalności, przez co on sam nie zamierza rezygnować z przewodzenia powołanemu przez siebie stowarzyszeniu. Według wiceszefa Frontu ma on obecnie pistolet umieszczony z tyłu głowy, ponieważ Le Pen nie rozumie jak w 2017 roku działają nowoczesne demokratyczne ugrupowania.

Na podstawie: Le Figaro

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s