Szef młodzieżówki WMRO o inicjatywie „Wage Union”

Przewodniczący organizacji młodzieżowej WMRO – Bułgarskiego Ruchu Narodowego, Michaił Petrow uważa, że inicjatywa „Wage Union” jest niezwykle ważna dla państw Europy Środkowej, ponieważ od dawna nie mogą one doczekać się szacunku wobec pracy swoich społeczeństw.

Lider młodzieżówki bułgarskich nacjonalistów udzielił wywiadu węgierskiemu portalowi informacyjnemu „Alfahir.hu”, który jako część medialnego zaplecza Jobbiku mocno promuje inicjatywę na rzecz zrównania płac w państwach zachodnich i wschodnich Unii Europejskiej. Obywatelski projekt „Wage Union” przewiduje bowiem, że pracownicy wykonujący te same czynności powinni na całym unijnym terytorium zarabiać podobne stawki.

Dla Bułgarów, zdaniem Petrowa, najważniejszy jest fakt, iż „Wage Union” stoi w opozycji do obecnej polityki społecznej UE, z którą nie zgadza się także WMRO – Bułgarski Ruch Narodowy, a zgłoszenie inicjatywy do Komisji Europejskiej pokaże prawdziwe oblicze wspólnoty, lub też przyczyni się do zmiany jej obecnych mechanizmów funkcjonowania.

Nacjonalista twierdzi przy tym, iż w Bułgarii nie będzie problemu ze zbiórką 13 tys. podpisów pod wnioskiem o rozpatrzenie postulatów inicjatywy przez KE, ponieważ Bułgarzy są bardzo zainteresowani poszukiwaniem możliwości pozytywnych zmian. Największą przeszkodą będą jednak polityczni konkurenci WMRO, którzy będą chcieli zdyskredytować całą akcję z powodów czysto wizerunkowych. Udział nacjonalistów w rządzie Bojko Borisowa może jednak pomóc w medialnym nagłośnieniu całej sprawy.

Petrow podkreślił, że Bułgarzy reagują pozytywnie na „Wage Union”, bo są Europejczykami, ale dotąd nie doczekali się europejskich standardów życia i nie mogą liczyć na szacunek wobec wykonywanej przez nich pracy. Z tego powodu nacjonaliści szukają przede wszystkim okazji do współpracy ze związkami zawodowymi, co może najbardziej przysłużyć się rozpropagowaniu całego projektu.

Bułgarski polityk był również pytany o rzekome wady inicjatywy, bowiem rządząca Węgrami centroprawica uważa, iż zrównanie płac spowoduje napływ imigrantów także do państw Europy Środkowej. Zdaniem Petrowa nie istnieje takie zagrożenie, ponieważ przybysze spoza UE zawsze kierują się do kilku konkretnych państw i są zainteresowani głównie swoimi dawnymi kolonizatorami.

Źródło: Alfahir.hu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s