Kotleba oskarżony przez policję za… czek na sumę 1488 euro

Lider słowackich nacjonalistów Marian Kotleba stał się obiektem policyjnego postępowania, po tym jak wręczył rodzinie z niepełnosprawnym dzieckiem czek na łączną kwotę 1488 euro. Według śledczych przewodniczący Partii Ludowej „Nasza Słowacja” miał tym samym wyrazić poparcie dla ruchów dążących do stłumienia praw człowieka i wolności.

Żupan bańskobystrzycki i parlamentarzysta w dniu 20 marca bieżącego roku przekazał czek na 1488 euro dla ubogiej rodziny wielodzietnej, której jednym z członków jest niepełnosprawny chłopiec. Ogółem nacjonaliści z Partii Ludowej „Nasza Słowacja”  (Ľudová strana „Naše Slovensko”, LS-NS) przeprowadzili zbiórkę dla trzech rodzin pomiędzy które rozdzielili uzyskane wcześniej 4464 euro.

Zdaniem słowackiej policji przekazanie sumy 1488 euro dla każdej ze wspomnianych familii nie jest jednak wynikiem matematycznych obliczeń, ale chęcią wyrażenia poparcia dla „ruchów dążących do likwidacji praw człowieka i wolności” za co Kotlebie ma grozić od pół roku do blisko trzech lat więzienia.

Śledczy twierdzą bowiem, że liczba „14” oznacza hasło amerykańskiego ideologa białej supremacji, Davida Lane’a, natomiast cyfra 88 nawiązuje do niemieckiego pozdrowienia „Sieg Heil”.

Źródło: SME

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s