Bułgarscy nacjonaliści uczcili rocznicę tureckiej rzezi

Nacjonaliści z Bułgarskiej Unii Narodowej oraz kibice lokalnego klubu Beore uczcili 140. rocznicę rzezi miasta Stara Zagora, którą po jego zdobyciu urządzili tureccy żołnierze podczas bułgarskiej walki narodowowyzwoleńczej. Śmierć w 1877 roku poniosło ogółem około 14,5 tysiąca Bułgarów.

Demonstracja odbyła się 19 lipca po raz siódmy z rzędu, zaś jej organizatorami byli nacjonaliści z Bułgarskiej Unii Narodowej (BNS) oraz kibice klubu Beore Stara Zagora. Tym samym uczcili oni 140. rocznicę rzezi Starej Zagory, która rozpoczęła się po zdobyciu przez turecką armię miasta bronionego przez małą rosyjski oddział oraz bułgarskich ochotników.

Uczestnikom marszu towarzyszyły pochodne, a oni sami w ramach uczczenia pamięci blisko 14,5 tys. ofiar Turków przeszli ulicami Starej Zagory w milczeniu, przy stałym rytmie bębna. Demonstracja zakończyła się pod mauzoleum upamiętniającym tragiczną rocznicę, gdzie organizatorzy nawiązywali nie tylko do historii, ale również bieżących problemów w postaci chęci restauracji Imperium Osmańskiego przez tureckich przywódców.

Akcje upamiętniające wydarzenia w Starej Zagorze odbyły się także w Sofii oraz Płowdiwie.

Źródło: Bułgarska Unia Narodowa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s