Bułgarzy i Węgrzy zacieśniają współpracę w inicjatywie „Wage Union”

Delegacja inicjatorów „Wage Union”, czyli nacjonalistów z węgierskiego Jobbiku odwiedziła w ubiegłym tygodniu Bułgarię. W Sofii rozmawiali oni ze współrządzącym tym krajem WMRO – Bułgarskim Ruchem Narodowym, który bierze udział w zbiórce podpisów pod projektem mającym zrównać płace w zachodniej i wschodniej części Unii Europejskiej.

Do Sofii pojechali szef węgierskich nacjonalistów Gábor Vona oraz przewodniczący ich klubu parlamentarnego, Márton Gyöngyösi. Tematem rozmów była oczywiście współtworzona przez bułgarskich narodowców inicjatywa „Wage Union”, która przewiduje zrównanie płac w zachodniej i wschodniej części Unii Europejskiej, aby pracownicy z naszego regionu otrzymywali takie same pensje jak wykonujący analogiczną pracę zachodnioeuropejscy pracownicy.

Z ramienia WMRO – Bułgarskiego Ruchu Narodowego w konsultacjach uczestniczyli wiceprzewodniczący partii i europoseł Angeł Dżambazki, sekretarz organizacyjny ugrupowania Julian Angelow oraz przewodniczący młodzieżówki nacjonalistów, Michaił Pietrow. Działacze obu ruchów są przede wszystkim zgodni w kwestii oceny „Wage Union”, która jest według nich historyczną inicjatywą mającą na celu rozwiązanie problemu wewnątrzunijnej migracji, ponieważ z powodu niskich płac w Europie Środkowej młodzież wyjeżdża do państw zachodnich.

Dżambazki zauważył, że „Wage Union” została zawiązana w odpowiednim czasie, ponieważ Bułgarię i inne państwa regionu trapi problem powolnego wyludniania się, spowodowanego oczywiście wspomnianymi wyższymi wynagrodzeniami oferowanymi przez państwa zachodniej Europy. Vona stwierdził natomiast, że inicjatywa nie ma charakteru utopijnego, ale ma strategiczne znaczenie, bowiem wymaga od państw Europy Środkowej wyrobienia własnego zdania w kwestiach ekonomicznych, aby przestały one być jedynie dostarczycielami taniej siły roboczej i łatwym rynkiem do podboju przez duże koncerny.

Ponadto szef Jobbiku uważa zrównanie płac w obu częściach UE za jedyny sposób mogący uchronić środkowoeuropejskie państwa od drenażu mózgów, czyli niezwykle poważnej katastrofy dla dotkniętych nim krajów. Vona twierdzi, iż obecnie węgierska młodzież masowo emigruje do Europy Zachodniej, podczas gdy na Węgrzech osiedlać chcą się przybysze z Afryki i Bliskiego Wschodu. Dlatego głównym celem Jobbiku jest umożliwienie wszystkim prosperowania w ich ojczyznach, w czym pomóc może jedynie budowa sprawiedliwej Europy.

Ważnym tematem rozmów bułgarskich i węgierskich nacjonalistów były kwestie techniczne, związane oczywiście ze zbiórką podpisów pod tą inicjatywą obywatelską. Działacze WMRO zwracali uwagę na swoje duże doświadczenie w podobnych akcjach, a także na dobre relacje nacjonalistów z dwoma największymi bułgarskimi związkami zawodowymi. Stąd też wyrazili oni przekonanie, iż nie tylko uda im się zebrać wymagane dla ich kraju 12,750 podpisów, ale w rzeczywistości możliwe jest uzyskanie dużo większej liczby sygnatur pod inicjatywą „Wage Union”. Celem Jobbiku jest natomiast zebranie blisko miliona podpisów na całych Węgrzech.

Bułgarscy i węgierscy nacjonaliści są również zgodni co do potrzeby wspólnej i skoordynowanej kampanii na rzecz powodzenia inicjatywy, ale jednocześnie Jobbik nie chce wpływać na organizacje we wszystkich krajach wchodzących w jej skład. Każdy z podmiotów reprezentujących siedem środkowoeuropejskich państw powinien więc dostosować swój komunikat do specyfiki swojego kraju oraz dyskursu publicznego. Tym niemniej węgierscy nacjonaliści są gotowi w razie potrzeby pomóc każdemu z ruchów współtworzących „Wage Union”.

Obie strony uzgodniły dodatkowo, że na początku września w Sofii zostanie zorganizowana duża konferencja dotycząca „Wage Union” z udziałem przedstawicieli Jobbiku, natomiast 7 września do Budapesztu WMRO i współpracujące z nim związki zawodowe wyślą swoich delegatów na międzynarodową konferencję stowarzyszeń pracowniczych.

Źródła: Jobbik / WMRO

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s